Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajen girişinin daraltılarak iç kısımların sıkılaştırılması için yapılan cerrahi müdahaleye denir. Kadınlarda doğumdan sonrası vajina genişlemesi olabilir. Cinsel doyumun artması adına bu daraltma işlemi yaptırılarak istenilen darlık elde edilebilir.

Vajinal bölgede meydana gelen fazla dokunun alınması daha sağlıklı bir yaşantı sağlanmasını hedefler. Bu operasyon ile vajinadaki yumuşak doku sıkılaştırılır. Aynı zamanda cinsel yaşantıdaki sorunlardan minimilize edilmeye çalışılır.

İlerleyen yaş, vajinal doğumlar, gebeli,  vajinada genişlemeye sebep olabilir. Kişilerde bu durum vajinal enfeksiyon görülme sıklığını artırırken vajinadan gaz çıkması benzeri şikayetlere neden olur. Vajina daraltıcı ameliyatlar yeniden onarım ameliyatları olarak adlandırılırlar. Jinekolog hekimlerce uygulanmaları gerekir.

Vajina yapısı, genel olarak bağ ve kas dokulardan meydana gelir. Bağ dokunun temel yapı taşı ise kolajendir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte üretilen kolajen miktarı düşüş gösterir. Vajinada gevşeklik olması yalnızca kolajen miktarı ile alakalı değildir. Kürtaj, gebelik benzeri durumlar için vajinoplasti yapmak gerekebilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Operasyonun avantajlarından biri vajinoplasti işlemi sırasında herhangi bir kesi oluşturulmamasıdır. Yalnızca bölgedeki fazla dokunun sıkılaştırılması hedeflenir. Korkulduğu kadar acı verici ya da iz bırakan bir işlem değildir. Operasyon en fazla 40 dakika sürer. İşlem bittikten sonra kendiliğinden erime özelliğine sahip dikişler tercih edilir.

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Vajinadaki bazı bozulmalar, cinsel yaşantıyı olumsuz açıdan etkileyebildiği için gerekli görülen bir operasyondur. Çünkü cinsel ilişkide ortaya çıkan rahatsız edici sesler bir süre sonra eşlarin birbirinden soğumasına yahut farklı sorunlara sebep olabilir.

Vajinal bozukluklar, aynı zamanda sağlık sorununa da yol açabilir. Örneğin vajinoplasti yapılmasının sebeplerinden biri de idrar torbanızdaki ya da bağırsağınızdaki sarkmanın ortadan kaldırılmasıdır. Eğer doğumunuzdan kalma bir iz var ise operasyon sırasında bu iz de giderilecektir. Cinsel ilişkinizin ağrılı olması bu işlem ile çözülebilir.

Vajinoplasti Kimlere Uygulanır?

Vajinoplasti, normal yolla doğum yapan buna karşın vajinal bölgesinde sarkma sorunu yaşayan kadınlar için uygun bir işlemdir. Cinsel ilişki sırasında ağrıdan ve sesten rahatsız olan kadınlar vajina daraltma işlemi yaptırarak mevcut sorunlarından kurtulabilirler.

Rahminde, idrar kesesinde, bağırsağında sarkma mevcut olan kadınların alanında uzman kişilerle görüşerek tedavi olmaları önerilir. Yetişkin kadınların bu operasyondan yararlanması uygundur. Normal yollarla doğum yaptıysanız ayrıca birden fazla bu deneyimi yaşadıysanız şayet vajinal bölgenizde sarkmalar oluşması oldukça normaldir.

Vajinoplasti Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Vajinoplasti operasyonundan sonra leke, ağrı, şişkinlik benzeri sorunlar yaşayabilirsiniz. Cerrahınızın tavsiyesi dışında hareket etmemelisiniz. Ameliyattan sonra iki veya üç gün geçince günlük faaliyetlerinize dönebilirsiniz.

Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Dolayısıyla dikiş aldırmaya gitmenize gerek yok. Ameliyattan sonra 4-6 hafta içinde cinsel ilişkiye girmemeniz cerrahlar tarafından tavsiye edilir. Operasyondan sonra kadınların tampon veya vajinal bölgeye temas eden herhangi bir şey kullanmaması gereklidir.

Vajinoplasti ile Vajina Ne Kadar Daralır?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Hiç doğum yapmamış bir kadınla 5 tane doğum yapan kadın için vajinoplastiden alınan sonuçlar farklıdır. Bu ameliyatlar sayesinde vajinanın dışı ve içi daraltılır. Vajinal genişlemesi çok olan kadınlarda ise daralma 7 8 cm’e kadar yapılabilmektedir. Bu işlemde vajinan derinliği azalma göstermez. Fakat kanal komple daraltılır.

Vajinoplastide Vajina Genişliği Nasıl Ölçülür?

İşlem öncesi vajina genişliğinin ne seviyede olduğunu bilmek gerekmektedir. Vajinaya parmak sokularak ölçüm yapmak mümkündür.

  • Normal düzeyde vajinaya 1-2 parmağın girmesi,
  • Orta düzeyde 3 parmağın girmesi,
  • İleri düzeyde 4 ve daha fazla parmağın girmesi ise vajina genişliği olduğu anlamına gelir. Ameliyattan sonra elde edilen sonuç ise vajinanın 1-2 parmak girecek genişlikte olmasıdır.

Vajinoplasti İçin Neresi Tercih Edilmeli?

Vajinoplasti operasyonu yapılacak olan kliniğin seçimi çok önemlidir. İşlemin mutlaka yeterli tecrübesi olan uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman olmayan ellerde istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz. Yanı sıra aşırı vajina daralması da olabilir. Dolayısıyla cinsel birleşmenin olmamasına neden olur.

Operasyondan önce planlamanın iyi yapılması gerekmektedir. Bilgi birikimine sahip, tecrübeli, uzman doktorların yapacağı işlemlerden sonra memnun kalacağınız sonuçlar elde edebilirsiniz. Daha önce kaç hastaya bu işlemin uygulandığı, hastaların memnuniyet durumları, operasyon öncesi ve sonrası resimleri görmek karar aşamasında size yardımcı olur.

Vajinoplasti Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hafif kanama ya da hafif ağrı ile karşılaşmanız olasıdır. Anestezi altında gerçekleşen bir işlemdir. İşlem yapılırken ağrı hissetmeseniz bile, amileyattan sonra anestezi etkisi geçmeye başlayınca hafif ağrılarınız yaşayabilirsiniz.

Hastanın vajinoplasti sonrasında doktorunun önerdiği şekilde pansuman yapması şarttır. İlaçlar da düzenli şekilde kullanılmalıdır. Operasyondan sonra ilk 1 ay içinde hastaların egzersiz yapmaması gerekir. Havuz ya da denize de girilmemelidir.

Hastalar için dinlenme, düzenli beslenme, bol su tüketimi önerilir. Ameliyat olduktan sonra gerçekleşen ilk cinsel birleşme için 6 ay beklenilmesi tavsiye edilir.

Vajinoplasti İşleminin Kazançları Nelerdir?

Daha kolay cinsel birleşme yaşayabilir çiftler. Vajinal akıntılar ortadan kalkar. Vajinal bölge artık kuru kalır. Dar pantolon giydiğiniz zaman rahat edersiniz.

Vajinadan ses gelmesi, gaz çıkarma gibi sorunlar ortadan kalkar. Cinsel birleşme esnasında bu sesin çıkması, kişinin cinsel yaşam kalitesini düşürür. Vajinanın sıkılaştırılması cinsel birleşme kalitesini arttırır.

Vajinoplasti İşlemi Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma operasyonu, normal koşullarda 40 dakika sürer. Ameliyatın genişliğine göre bu süre uzayabilir yahut kısalabilir. Vajinoplastiye ek olarak aynı operasyonda klitoris estetiği, labioplasti, dolgu uygulamalarını da yaptırabilirsiniz.

Vajinoplasti Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastanın adet bitimi önemlidir. Kişide mevcutsa eğer vajinal enfeksiyon varlığı olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Enfeksiyon var ise önce tedavi olmalısınız. Hastanın kullandığı ilaçlar hakkında uzman doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Vajinoplasti işleminden en az 4-6 saat öncesinde yeme ve içmeyi bırakmalısınız.

Vajinoplasti İşleminden Ne Kadar Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Dikişler eriyene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tam iyileşme 1 ay 1,5 ay içinde gerçekleşir. Dokuların tamamen iyileşmesi için 30-40 günlük bir süreye ihtiyaç vardır. Operasyondan 1 ay sonra doktorunuz sizi kontrole çağırır. İlişkiye girip giremeyeceğiniz hakkında bilgi verir. Ameliyat sonrası doktorunuz onay verene kadar cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Vajinoplasti İşleminin Cinsel Orgazma Etkisi Nedir?

Vajinoplasti işlemi cinsel orgazmı olumlu etkiler. Eşler, her ne kadar söylemekten çekinseler de, uzun süren birliktelik ile birlikte araya çocuk girmesi gibi durumlar cinsel birliktelikten alınan zevkin azalmasına sebep olabilmektedir. İşlemden sonra ilk etapta erkeğin aldığı zevk artar.
Kadınların aldığı zevk ise 1-2 ay sonra artmaya başlar. Kısacası cinsel ilişki kalitesi bu operasyon ile her iki taraf için de artar. Genişlemiş vajinadan gelen ses sorunu ortadan kalkacağı için ilişki esnasında odaklanmak daha kolay hale gelir.

Vajinoplasti Sonrasında Vajina Yeniden Genişler Mi?

Vajinoplasti vajina daraltma teknikleri arasında en garantili ve kalıcı yöntemdir. Ameliyat sonrası aşağıdakilere dikkat edilmelidir. Bu sayede vajinoplasti sonrası tekrar genişleme sorunu ile karşı karşıya kalmazsınız.

  1. 4 kg’dan fazla ağırlık kaldırmamalısınız.
  2. Tekrar hamile kalmamalısınız.
  3. Pelvik taban egzersizlerini sık sık yapmalısınız.

Vajinoplasti Fiyatları 2024

Özellikle vajinoplasti gibi hassas bir cerrahi operasyonda başarı seviyesi yüksek cerrahlarla görüşmelisiniz. İşlemin yapılacağı hastaneye ve kullanılacak anestezik yönteme göre vajinoplasti fiyatları değişir. Vajinoplasti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.