Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, yetersiz sakalı olan kişiler için en etkili çözüm yoludur.Erkekler için dış görünümü etkileyen ve ergenlikten itibaren önemli hale gelen bir konudur. Sakallar çeşitli sebeplerle dökülür, seyrek olur veya hiç çıkmaz. Sakallar estetik görünümü her şekliyle etkiler.

Birçok erkek için sakallar erkeğin makyajı ve en önemli aksesuarı olarak görülür. Sakal dökülmesi veya seyrekliği her yaşta karşımızı çıkabilen bir sorundur.

Sakalların eksikliği, erkeklerin estetik görünmesi olumsuz etkileyen ve mutsuz eden bir durumdur. Ancak bu kader değildir ve kesin çaresi de sakal ekimi ile daha gür ve düzgün sakallara sahip olmaktan geçer.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

İşlem uzman hekimler tarafından klinik ortamında yapılmaktadır. Ekim işlemi lokal anestezi altında yapıldığı için işlem sırasında herhangi bir acı hissi oluşmaz. Ekim işlemi için genelde elmacık kemikleri üstündeki kıl kökleri alınarak sakalların seyrek olduğu bölgeye transferi yapılır.

Elmacık kemikleri üstündeki sakallar istenmediği için özellikle o bölge tercih edilir. Bunu haricinde vücudun göğüs, ense ve boyun gibi bölümlerinden de kıl kökleri alınarak ekim işlemi yapılabilmektedir. Operasyon sırasında alınan kıl kökleri kişinin kendisine ait olduğu için sakallar da doğal olacaktır. İşlem esnasında FUE ve DHI tekniği kullanılır.

Ekim öncesinde hastaya gerekli testler yapılır ve kıl tipi analiz edilir. Hastanın beklentileri doğrultusunda tedavi planı çizilerek hastaya bilgilendirme yapılır. İşleme lokal anestezi uygulanarak başlanır. Ardından donör olarak belirlenen bölgelerde kıl kökleri alınır.

Sakalların eksik olduğu bölgelere bu kıllar FUE tekniği ile küçük kesiler açılarak yerleştirilir. İşlem sonunda belirgin bir iz kalmaz. Ekim sonrasında sakallar 4-7 gün içinde istenen yoğunluğa ve şekle gelir. Ekim sonrasında kişi aynı gün normal hayatına ve iş hayatına dönebilir.

Sakal Ekimi Kimlere Uygulanır?

 • Sakalı doğuştan çıkmayan yani köse olan kişilere,
 • Sakalları asimetrik olan kişiler,
 • Yanık gibi olaylar nedeniyle sakal kaybı yaşayan kişiler,
 • Yara izi nedeniyle bölgesel sakal kaybı olan kişiler,
 • Sakal kıran hastalığı olan kişiler,
 • Sakallarını sıklaştırmak isteyen kişiler tedavi yöntemi olarak ekim yaparlar.

Sakal Ekiminin Yöntemleri Nelerdir?

Bu işlem için FUE ve DHI tekniği kullanılır. FUE tekniği ile donör bölgeden kıl kökleri alınır. İşlem sırasında hassas davranılır. Ardından kıl kökleri ihtiyaç olan bölgelere transfer edilir. DHI tekniğinde ise özel cihaz kullanılarak ekim işlemi yapılır.

İşlem öncesinde hasta detaylı tedavi edilir ve gerekli testler yapılarak uygun tedavi yöntemi belirlenir. Ekimi sırasında kullanılan teknik ve cihazlar yara oluşmasına engel olur.

Sakal Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ekim işleminden sonra sakallara 2 hafta kadar krem, solüsyon vb sürülmemelidir. Hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır.
 • Ekim işleminden sonra kişi hijyene ekstra dikkat etmelidir.
 • Ekim işleminden sonra sakallarda birkaç hafta boyunca dökülme görülebilir. Bu normaldir.
 • Sakallar işlemden 1-3 gün sonra yıkanmalıdır.
 • Ekim sonrasında ciltte kızarıklık olabilir. Ancak bunlar kısa süre sonra geçecektir. Bu bölgede oluşan küçük kabuklanmalar da 10 gün içinde kendiliğinden yok olmaktadır.
 • Ekim sonrasında iyileşme döneminde kişi çıkan sakalları tıraş etmemelidir.
 • Sakal bölgesine alkollü losyonlar ve kolonya sürülmemelidir. İşlemden sonra 1 hafta süre kadar sakal bölgesi kuru kalmalıdır. Hekimin tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.
 • Alkol ve sigara kullanımı kıl köklerini olumsuz etkileyeceği için kullanılmamalıdır.
 • Sakal bölgesine herhangi bir darbe alınmamalıdır.

Sakal Ekiminde Kanallar Nasıl Açılmalı?

İşlem steril klinik ortamında ve uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Ekim yaparken kullanılan yönteme göre kanal açılması değişir. Ancak bu noktada en önemli faktör kılların kanallara yerleştirilirken doğru açı ve yönde yerleşmesidir.

Sakal ekiminde kanal açılırken kanalların doğru genişlikte açılması önemlidir. Aşınan kıl kökleirnin genişliğine uyumlu olarak kanallar açılmalıdır. Bu sayede sakallar daha doğal olur. Toplanan kıl kökleri açılan bu kanallara teker teker yerleştirilir.

Sakal Ekiminde Kanallar Nasıl Açılmalı?

İşlem sırasında öncelikle kıl kökleri toplanır ve sonra da yerleştirilmesi için kanallar açılır. Sakal ekiminde kanal açılması saç ekimindeki gibi değildir.

Bu işlemde 0.6 mm çapında küçük iğneler kullanılarak kanallar açılır. Bu sayede doğru yön vermek daha kolay olur. Toplanan kıl köklerinin ekilmesi için ise 35-40 derecelik açılarla kıl köklerini ekmek yeterli olmaktadır.

Sakal Ekiminde Yanık İzi Gibi Durumlarda Yapılabilir Mi?

Yanık izi gibi durumlarda ekim yapmak mümkündür. Ancak bu işlem daha fazla seans gerektiren ve sabır isteyen bir işlemdir. Yanık izi olan deriye ekim uygulamak hem mağdur kişinin daha özgüvenli hissetmesini sağlar hem de izlerin bir miktar kamufle olmasında etkilidir. Bununla birlikte yanık izi olan bölgeye ekimi yapmak için profesyonel bir hekimden yardım almak gereklidir.

Sakal Ekimiyle Saç Ekimi Birlikte Yapılır Mı?

Evet. Ekim yapacak kişi saç ekimi de yaptırmaya karar vermişse ikisi aynı anda titizlikle yapılabilir. Bunun için toplanan kıl kökleri saç ve sakal için ayrıştırılarak uygun bir tedavi planı yapılmalı ve kıl kökler heba edilmeden işlem yapılmalıdır. İşlem öncesinde hekimle detaylı fikir alışverişi yapılmalıdır.

Hastanın şikâyet ve talepleri dinlenir ve buna en uygun tedavi planı yapılarak bu esnada hasta bilgilendirilir. Eğer hastanın düzenli kullandığı ilaçlar ve kronik hastalığı varsa bu aşamada hekimle mutlaka paylaşmalıdır.

Sakal ve saç ekimi işlemlerinin birlikte yapılması için seçilen donör bölgedeki kıl kökleri hem saç hem de ekim için uygun olmalıdır. Genelde bu işlemler için dökülmelerden etkilenmeyen ense bölgesi seçilir.

İşlem esnasında kıl kökleri titizlikle birbirinden ayrılmalıdır. Kıl köklerinin renk ayrımına da dikkat edilerek her iki işlem aynı anda yapılarak doğal sonuçlar almak mümkündür.

Sakal Bıyık Ekimi Yaptıranların Yorumları

 • Sakal benim için en önemli aksesuarım. Son zamanlarda sakallarım dökülüp iyice seyrekleşmişti. Sakal ekimini yaptırarak eski sakallarımı geri kazandım.
 • İşlemden memnun kaldım. Tüm süreçte hekimim bana cesaret verdi ve bilgilendirdi. Sakallarım eskisinden daha gür ve simetrik.
 • Sakallarım doğuştan çıkmıyordu ve bu durum beni daha da özgüvensiz biri yapmıştı. Uzun süre sakal ekimi işlemine önyargılı yaklaştım. İşlemi yaptırdım ve şu anda sakallarımla kendimi hiç olmadığım kadar özgüvenli ve mutlu hissediyorum.
 • Bence sakal ve bıyık erkeklerin olmazsa olmazıdır. Stres ve çeşitli sorunlardan son dönemde sakallarım dökülüyordu. Sakal ektirdim ve bu harika görünümlü sakallarıma kavuştum.
 • Sakal bölgemde küçük bir yanık izi vardı. Sakal ekimi yaptırdım. Şimdi hem iz görünmüyor hem de sakallarım istediğim şekli verecek kadar uzun ve gür.

Sakal Ekimi Fiyatları 2024

İşlem için seçilen klinik, hekimin de deneyimi ve başarı oranı, sakal ekimi için kullanılan toplam kıl kökü, sakal ekimi yapılacak bölgenin genişliği gibi çeşitli faktörler sakal ekimi fiyatlarını değişken kılmaktadır. Sakal ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.