Safir Saç Ekimi Nedir?

Safir saç ekimi, cilt dokusundan bir zararı olmayan ve doğal safir taşından yapılan safir uçlu kalem ile ekim işlemi yapılır. FUE saç ekimi tekniklerinden biri olan safir saç ekimi, en fazla tercih edilen saç ekimi yöntemlerinden biridir.

Safir saç ekim tekniği konforlu ve acısız bir ekim tekniğidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu yöntem daha çok kullanılır olmuştur. Modern ve rahat bir kullanım imkânı sunar.

Safir Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

İşlem yapılırken donör bölge belirlenir ve İşlem esnasında safir saç ekim için safir uçlu alet kullanılır. Bu alet ile saç kökleri teker teker toplanır ve seyrek olan bölgelere kanallar açılarak bu kökler transfer edilir. Safir uçlu alet, keskin uçlu cerrahi bir alettir.

Safir saç ekimini ancak hastanelerde steril ortamda ve uzman hekimler tarafından yapılır. İşlem sırasında 0.6 mm uçlarında mikro motorlar kullanılarak saç kanalları açılır ve toplanan greftler saçın çıkış yönü dikkate alınarak bu deliklere yerleştirilir.

Saç ekimi sırasında bazı yara ve kanamalar olabilir. Ancak safir saç ekim işleminde bunlar oldukça azdır. Ayrıca kullanılan safir uç sayesinde daha hızlı iyileşme gözlenir.

Safir Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

 • İşlem sonrasında iyileşme ve başarı oranı yüksektir.
 • Safir doğal bir element olup için cilt dokusunda verdiği zarar daha azdır.
 • Saç ekimi daha sık ekim yapılmasına olanak tanır. Bu nedenle daha gür saçlara kavuşmayı sağlar.
 • Kullanılan safir uçlar alerji oluşturmaz.
 • İşlem tek seansta gerçekleşir ve kalıcı sonuç sağlar.
 • İşlem sonrasında hastanın enfeksiyon kapma riski daha düşüktür.
 • Saç ekimi sırasında kullanılan malzemeler tek kullanımlık ve kişiye özeldir.
 • İşlem sonrasında ağrı ve kanama daha az olmaktadır.

Kimler Safir FUE İçin Uygun Adaydır?

Saç köklerinden yeteri kadar saç kökü toplanabilen herkes safir FUE tekniği için uygundur. Safir saç ekimiyle birlikte kalıcı ve doğal görünümlü saçlara kavuşma imkanı sunar. Saçlarının ön taraflarında, alın çizgisinde, saçın tepeden açılması gibi durumlarda bu saç ekimi tekniğinin uygulanması uygundur.

Safir saç ekim işlemi 18-7- yaş arasındaki kadın ve erkek hastalar için uygundur. Bununla birlikte genel sağlık durumunun da saç ekimi işlemi için uygun olması gereklidir. Eğer tansiyon kalp gibi kronik hastalıklar varsa bunlar kontrol altına alındıktan sonra saç ekimi işlemi yapılabilir.

Safir FUE Saç Ekiminin Aşamaları

 • Öncelikle çeşitli testler ve saç analizleri yapılır. Kişinin genel sağlık durumu kontrol edilir.
 • Hekim ense bölgesinden veya yetersiz gelirse sakal bölgesinden kıl köklerini toplar.
 • İşlem sırasında keskin uçlu safir bıçaklar kullanılarak kafa derisinden kanallar açılır ve toplanan saç kökleri bu kanallar ile seyrek bölgeye uygulanır.

Safir Saç Ekim Öncesi Neler Yapılmalıdır?

 • Saç ekimi öncesinden hekimin tavsiyelerine uymak önemlidir.
 • Saç ekimi işleminden 2 hafta önce sigara ve alkol bırakılmış olmalıdır. Aynı şekilde kan sulandırıcı maddeleri, aspirin ve takviye gıdalar bırakılmış olmalıdır.
 • Saçlara işlem öncesinde jöle ve herhangi bir ürün sürmemek önemlidir. İşlem öncesinde saçların temiz ve yağsız olması gereklidir.

Safir Saç Ekim Sonrası Neler Yapılmalıdır?

 • Saç ekimi sonrasında hekimin verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Bu sayede hem iyileşme süresi kısalır hem de hafif ağrılar geçer.
 • Sigara ve alkol tüketilmemelidir. Bunlar saç köklerine zarar verir.
 • Saç ekimi yapılan bölgeye hassas davranılması ve tahriş edilmemesi önemlidir. Güneşten korumak ve pamuk kumaşlı şapka takarak dışarı çıkmak gereklidir.
 • Saç ekimi işleminden sonra hekimin tavsiye ettiği şampuan kullanılmalıdır ve gerekliyse birkaç gün saçlar yıkanmamalıdır.

Safir FUE Tekniğinde Saç Köklerin Toplanması

Saç kökleri safir uçlu keskin bıçaklar ile toplanır. Saç kökleri işlem esnasında rastgele değil belli bir düzene göre toplanır ve FUE tekniği ile seyrek bölgeye küçük kesiler atılır. Saç ekimi sırasında atılan kesiler küçük olduğu için iyileşme süresi de daha kısadır.

Safir FUE Tekniğinde Kanalların Açılması

Safir uçlu kalemler kullanılarak birbirine yakın saç kanalları açılır. Bu sayede saçlar uzar, daha gür ve sağlıklı görünür. Safir saç ekim tekniğinde kanalların açılması ile saçlar deriye daha kolay bir şekilde tutunur. Saç kökleri daha doğal şekilde yerleştirilir.

Safir FUE Tekniğinde Saç Köklerinin Ekilmesi

Saç kökleri alındıktan sonra safir uçlar kullanarak kafa derisinde V şeklinde kanallar açılır. Safir FUE tekniğinden keskin ve pürüzsüz işlem sağlayan bıçaklar kullanılır. Bundan dolayı da işlem daha konforlu ve kısa sürede yapılır. Toplanan saç kökleri bu V şeklinde açılan kesilere teker teker yerleştirilir. Saç kökleri ekilirken hastanın istediği saç yoğunluğuna göre hareket edilir.

Safir Saç Ekimi Neden Önemlidir?

İşlem esnasında modern teknoloji ile üretilmiş keskin safir bıçaklar kullanılır. Bu sayede hasta titreşimleri hissetmez. Ekilen saç kökleri yerine kolayca yapışır ve tutunur.

Dayanıklı olan safir bıçaklar doku yaralanması gibi sorunları en aza indirir. Kan dolaşımının normal haline etki etmez. Bu avantajları ile saç ekimi en çok tercih edilen saç ekimi yöntemlerindendir.

Safir Saç Ekiminden Sonra Saçlarım Ne Zaman Uzar?

İşlem sonrasında iyileşme süreci 1-3 ay arasındadır. Saç kökleri bu süreçte birbiri ile uyum sağlamaya başlar. 6.aydan sonra saçlar uzamaya başlar. Safir saç ekim işlemi sonrasında saçların istenen uzunluğa gelmesi ise 1 yılı bulur.

Safir FUE İlk Yıkama / Yara Bakımı

Safir FUE işleminden sonra ilk gece dinlenmek gereklidir. Dışarı çıkılacaksa mutlaka bir şapka ile saçlar korumalıdır. Hekimin tavsiyesi ile birlikte safir saç ekim sonrası genelde 48 saat sonra saçlar yıkanmalıdır. Saçları çevresel faktörlerden korumak bu süreçte önemlidir. Yaralar da 15 gün içerinde tamamen iyileşir.

Safir FUE Saç Ekiminden Sonra İlk 1-3 Ay Neler Yapılır?

İlk 1 ay boyunca hekimin önerdiği şampuan ve saç bakım kremleri kullanılmalıdır. Bu süreçte saçların iyileşmesi ve sağlıklı uzaması için bakım yapmak önemlidir. Saçların belirginleşmesi 3 ayı bulmaktadır. Bu süreçte saça hassas davranmak, ılık suyla yıkamak ve kimyasal ürünler, ısı etkili ürünler kullanmamak veya minimum kullanmak gereklidir.

Safir FUE Saç Ekiminden Sonraki İlk 6 Ay Neler Yapılır?

Saç ekiminden sonra kafa derisinde 2-6 ay arasında hafifçe masaj yapmak saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Masaj ile kan dolaşımı artar ve saçlar daha çabuk çıkar. 6.aya kadar saçlar henüz olgunlaşma evresinde değildir. 6.aydan sonra saçlar olgunlaşır ve kendi halinde uzar.

Safir FUE Saç Ekiminden 1 Yıl Sonra Neler Yapılır?

Ekim işleminden 1 yıl sonra saçlar büyür ve kalınlaşır. Bu süreçte saça doğru bakım yapılması yeterlidir.

Safir Saç Ekimi Fiyatları 2024

İşlem sırasında hastaya uygulanan tedavi yöntemi, saç ekimi yapılan bölgenin genişliği, seçilen hastane, bulunduğu şehir ve hekimin tecrübesi gibi faktörler safir saç ekim fiyatlarını değişken kılmaktadır. Safir saç ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.