Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi; Yaş ilerlemesi, genetik sebepler veya hastalık gibi çeşitli nedenlerden saç kaybı yaşayan hastalara uygulanan yöntemdir. Bununla birlikte saç dökülmesi günümüzde hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla görülen bir saç sorunu olup bunun en net çözümü de saç nakli işlemidir.

Günlük 100 saç teline kadar olan saç dökülmeleri normaldir. Mevsim geçişlerinde bu sayı az daha artabilir. Fakat aşırı saç dökülmesi saçların sağlıksız oluşundan kaynaklıdır.

Saç dökülmesi hem saçları da hem de psikolojiyi olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu gibi durumlarda saç ekimi işlemine ihtiyaç duyulur.

Bu işlem mikro cerrahi bir işlem olup hastane veya klinik ortamında yapılır. Erkeklerde daha çok uygulanan saç ekim operasyonu her yıl binlerce erkeğin saç dökülmesine kalıcı çözüm için tercih etiği bir operasyon çeşididir.

Saç Kökü Nedir?

Kafadaki deride yağ tabakasına gömülü olarak bulunan ve saç üreten hücrelerle çevrili olan saçın dip kısmına saç kökü denir. Greft olarak da isimlendirilen bu yapı içerisinde genelde tekli, ikili ve ya üçlü saç kökleri birlikte bulunur.

Çok nadir de olsa dörtlü saç kökü hücresi içeren griftler de mevcuttur. Saç ekim işlemi ile de kafa derisine grift adı verilen foliküler saç yapısı eklenmektedir.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

İnsan saçı keratin adlı kopmaya ve aşınmaya dayanıklı olan bir proteinden oluşur. Bununla birlikte saçın yağısında su, protein, mineral, renk verici bazı pigmentler bulunur. Aynı protein tırnaklarda da bulunur. Saçların vücutta hem fizyolojik hem de biyolojik görevleri vardır. Saçın en önemli görevi kafa derisinin ısısını korumaktır.

Ayrıca sıcak havalarda ter bezlerinden salgılanan terin buharlaşmasını da hızlandırır. Saç dökülmesi hem dış görünümle ilgili kaygılar oluşturur hem de yaşam kalitesini kötü etkiler. Saç yapısı ise ince saç ve kalın telli saç olarak iki ana başlıkta toplanır.

Bununla birlikte saçın durumu ile ilgili olarak da saçlar yağlı, karma, normal ve kuru saç tipleri olarak sınıflandırılmaktadır. Her saç tipinin kendine özgü özellikleri olup ona uygun bakımlar yapmak gereklidir.

Saç Nakli Kimlere Uygundur?

Saç nakli tedavisi genellikle geri dönmesi mümkün olmayan saç kayıpları için yapılır. Hormonal kaynaklı saç dökülmesinde hekimler genellikle ilaç tedavisi uygular. İlaç tedavisi kadınlarda daha olumlu sonuçlar verirken erkeklerde daha yavaş ve yetersiz sonuçlar verir.

Çeşitli nedenlerden dolayı saç kaybı yaşayan kişiler, doğuştan hiç saçı olmayan köse olan hastalar için saç ekimine uygundur. Bu operasyon için gerekli olan koşul ise hastada saç ekimine yeterli olacak kadar greft sayısının bulunmasıdır.

Saç Ekiminin Yöntemleri Nelerdir?

Estetik dünyasında gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimide daha kolay ve modern yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Saç ekim yöntemleri şunlardır:

FUE saç nakli: İz olmadan kök alım yöntemidir. FUE adlı cihaz kullanılarak tüm operasyon gerçekleştirilir. İşlem sırasında acı hissedilmez. Kıllar tek tek alınır ve doğal bir saç görünümü sağlar.

Fut saç ekimi: Geleneksel bir saç nakli yöntemidir. Cerrahi olduğu için iz kalabilir. Bu nedenle en az tercih edilen yöntemlerden birisidir.

DHI saç nakli: En gelişmiş saç nakli tekniğidir. Daha az kesi ve yara olan ekim yöntemidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesinin tipine göre uygulanan saç ekim tedavisi de farklılık gösterir. Genel olarak kişinin kendi saç kökleri kullanılarak yapılan saç nakli, saç tedavisi ve saç mikro pigmentasyonu yöntemleri ile tedavi uygulanır.

En yaygın kullanan kişinin kendi saç kökleri ile yapılan saç ekim uygulamasında; hastanın ensesinden veya bir doku şeridinden saç kökleri alınarak saçsız bölgelere nakledilir. İşlem öncesinde çeşitli saç analizleri ve tahliller yapılır.

Greft miktarı tespit edilir ve saç çizgisi belirlenir. Saç derisi enfeksiyonu önlemek adına ilaçlarla temizlenir. Lokal anestezi uygulanır. Ardından saç köklerinin yerleşeceği kanallar açılarak greftler buraya yerleştirilir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

  • Saçlar yüze bakıldığında ilk göze çarpan detaydır. Özellikle saç çizginin doğal ve yumuşak olması dış görünümü etkiler. Modern saç ekim yöntemleri ile doğal saç çizgisine kavuşmak mümkündür.
  • Bu operasyon sayesinde saçlar daha hacimli ve yoğun olmaktadır.
  • Modern saç ekim teknikleri sayesinde sıfır yara izi ile doğal saçlara kavuşabilirsiniz.
  • Saç ekimiyle kişinin dış görünümü daha iyi hale gelir ve kişinin özgüveni de bu sayede yerine gelir.

Hangi Aylar Saç Ekim İşlemi İçin Uygundur?

Saç nakli operasyonu her mevsimde yapılabilir. Ancak mevsim geçişlerinde, hormonal kaynaklı bazı dönemlerde saçlar daha çok dökülür. Bu nedenle saç tipinizi hekim tarafından incelenir ve doğru zaman saçınıza göre belirlenir. Bununla birlikte saçlar yaz aylarında daha çabuk uzadığı için hekimler yaz aylarını ekim için tavsiye etmektedir.

Saç Ekim İçin Yaş Sınırı Nedir?

Saç nakli uygulaması için yaş sınırı yoktur. 20-75 yaş arasındaki her sağlıklı birey saç ekimini yaptırabilir.

Saç Ekiminin Sonucu Ne Zaman Görülür?

Saç naklinden sonra sonuçların görülmesi kişinin saç tipine, çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterir. Bununla birlikte saç ekim işleminden sonra kesin sonuçlar 9-12 ay içinde görülür.

Saç Ekiminin Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

İlk 48 saat hassas davranmak gereklidir. Ekim yapılan bölgeye krem sürülür ve krem 1 saat durduktan sonra saçlar durulanır. Saç ekim işleminden sonra uygulama bölgesi kabuklanır. Bu kabuklanmalar temizlenerek saçlara hassas şekilde yıkanmalıdır.

Saç Ekim Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

FUE tekniği kullanılarak yapılıyorsa saç köklerinin alınması 3-4 saat sürer. Mola ve ekim işlemiyle birlikte toplam 10 saati bulabilir.

FUT tekniği ile yapılan saç ekiminin ise 4-5 saat sürmektedir. Saç ekim işlemi tek seans olabildiği gibi birkaç seans halinde de yapılabilir.

Saç Ekim Operasyonu Esnasında Ağrı veya Acı Hissedilir mi?

Ekim işlemi sırasında lokal anestezi uygulandığı için hiçbir acı hissedilmez. İşlem sonrasında hafif ağrı hissedilir. Bu ağrıları da ağrı kesiciler kullanarak hafifletmek mümkündür.

Saç Ekim Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Ekim işlemi 1 gün sürebildiği gibi seanslar halinde yapılırsa 3-4 gün de sürebilir. İşlem sonrasında saçı 3 gün boyunca yıkanması gereklidir. Ayrıca güneş ışığına ve çevresel faktörlere karşı saçları korumak, şapka takmak gereklidir.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Cerrahi bir işlem olan saç ekim işlemi ömürlüktür.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

  • İşlemden memnun kaldım. Çok bir ağrı hissetmedim. Gençleştim resmen.
  • Sonuç gerçekten harika! Bölgesel saç dökülmelerim için kalıcı çözüm oldu. Acısız ve güvenilir bir uygulama.
  • Saç ekim işlemine yargılı yaklaşsam da süreç benim için sorunsuz ilerledi. Hekimim her aşamada yanımdaydı. Sonuçtan çok memnun kaldım.
  • Yaşam kalitem yükseldi diyebilirim. Saç çizgim düzeldi ve doğal bir görüntüye kavuştu. Düşünen herkese tavsiye ederim.
  • Saç dökülmelerim çok fazla artmıştı. İşlem sonunda istediğim sonuca ulaştım. Saçlarım hem daha gür hem de sağlıklı görünüyor.

Saç Ekimi Fiyatları 2024

Saç nakli yapılacak hastane, hekimin başarı oranı, hastaya uygulanacak tedavi yöntemine göre saç nakli fiyatları değişkenlik göstermektedir. Saç ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.