Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial dolgu,dudak kenarlarına doğru inen çizgilere denir.Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu çizgiler belirgin hale gelir. Bu çizgiler kişileri olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Ağız kenarından aşağı bölgelere inen bu çizgiler zamanla kötü bir görüntü ortaya çıkarır.

Yüzün yaşlı ve mutsuz bir görüntüye sebep olmasını sağlayan bu çizgiler dolgu operasyonları ile ortadan kaldırılabilir. Nazolabial dolgu sayesinde hem bu görüntüden kurtulmak hem de daha genç bir görünüm kazanmak mümkündür. Bunu gerçekleşmesi için küçük bir dokunuş yeterli olacaktır.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Gerekir?

Yüzündeki çizgilerden rahatsız olan herkes bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu çizgilere erken müdahale edilirse ileriki yaşlarda herhangi bir sıkıntı çıkmadan yaşanabilir. Bu şekilde kırışıklıklarda derinleşmeden erken müdahale edilmiş olunur.

Genel olarak 35-40 yaşına gelmiş bireylerde bu çizgiler yavaşça kendisini belli eder. Eğer sonraki zamana bırakılırsa çizgiler daha da belirginleşir ve bu çizgileri yok etmek zor olabilir. Ancak uygun operasyon vaktini kişi kendisi belirlemelidir.

Nazolabial Dolgu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Dolgu öncesi işlemlerde kullanılan ilaçlar varsa bırakılmalıdır. Özellikle kan sulandırıcı, kas gevşetici, antibiyotik gibi ilaçlar işlem öncesi sıkıntı çıkarır. Kuaföre gidilmemesi gereklidir ve masaj tarzı uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Cilt bakımı gibi aktiviteler nazolabial dolgusu tedavisi öncesinde yapılmamalıdır. Havuz ve sauna tarzı yerlerden enfeksiyon kapma oranı yüksek olduğundan bu yerlere gidilmemesi gerekir. Uçuk gibi enfeksiyona sebep olacak şeylere sahipseniz uçuklar geçmeden önce bu işlem yapılmamalıdır.

Nazolabial Dolgu Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Hastalar işlemden sonra uzmanların önerdiği şeyleri yapmalıdır. Kullanılan ilaçlar birkaç hafta süre ile rafa kaldırılmalıdır. Zorlayıcı egzersizlerden kesinlikle kaçınılması gereklidir. Dik pozisyonlarda kalınmaya özen gösterilmelidir. Cilt bakımı gibi günlük rutinler belirli bir süre ertelenmelidir.

Nazolabial Dolgusu işlemi sonrasında 4 saat boyunca yüzüstü yatılmamalıdır. Güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Enfeksiyon kapmamak için tehlikeli yerlere gidilmemelidir. Bunlar havuzlar ve herkesin kullandığı toplu alanlar olabilir.

Nazolabial Dolgu Sonrasında Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Dolgu işlemlerinin etkileri ilk seanslarda kendisini göstermektedir. İki veya üç hafta içerisinde bu teknik tamamen etkili olur. Dolgu işlemi sonrası kullanılan ilaçlar varsa belirli bir süre kullanılmamalıdır. İşlem bittikten sonraki ilk hafta kesinlikle duş alınmaması gereklidir.

Bu tarz dolgu işlemlerinde en dikkat edilmesi gerekenler enfeksiyona karşı dikkatli olmaktır. Enfeksiyon kapılabilecek ortamlardan uzak durmak gerekir. İlk gün makyaj ve asitli cilt ürünü kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Ağır eşya kaldırımı ve spor gibi aktivitelerden kaçınılması gereklidir.

Nazolabial Dolguyu Kimlerin Yapması Önerilmez?

Hamilelikte veya doğum yapmış anneler emzirme dönemlerinde olduklarından dolgu yaptırmaması gereklidir. İşlem yapılacak olan bölgede iltihap, yara gibi enfeksiyona sebep olabilecek şeyler bulunmamalıdır.

Bazı hastalarda yaralar geç iyileşir. Bu kişiler böyle dolgular yaptırdıklarında dolgunun iyileşme süresi fazla olabilir. Savunma sistemi kötü olan kişilerde bu tarz operasyonlar yapmamalıdır. İlaçlara alerji olan kişiler nazolabial dolgusu işlemini gerçekleştiremez.

Nazolabial Dolgunun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu operasyonlarda küçük yan etkiler görebilmek mümkündür. Ancak bu yan etkiler ortalama olarak birkaç günde kaybolurlar. Olası yan etkiler enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık ya da morarmalar olabilir. Uygulama yapılan bölge şişer ve kırmızılık belirtileri olabilir. Deri döküntüsü ve kaşıntı da nazolabial dolgusu işleminde görülebilen yan etkilerdendir.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Yapılır?

Böyle yüz ve yüzdeki bölgelere yapılan dolgular genel olarak geçicidir. Yüzde ortaya çıkan bu çizgiler 30’lu yaşlara kadar çok belirgin olmasa da bu yaş aralığından sonra ortaya çıkar. Kişi bu çizgilerin belirgin olmasından rahatsız ise bu dolgu işlemini gerçekleştirebilir.

Genel olarak 40’lı yaşlarda derinleşen çizgiler meydana gelmeden önce yaptırılırsa bu çizgiler derinleşmez. Derinleşmeyen çizgilerde yüzde kötü görüntüye sebep vermez. Bu yaş aralığı dışında genetik olarak da bu tarz çizgilere sahip olunabilir.

Çizgiler çok belirli olmasa da erken yaşlarda yapılan nazolabial dolgusu sayesinde bu çizgilerin önüne geçmek mümkündür.

Nazolabial Dolgu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüze uygulanan dolgu işlemleri sayesinde olumlu etkiyi almak çok zor sürmez. Ancak dolgunun etki etme süresi bazı farklılıklar gösterebilir. Enjeksiyon etkisinin geçmesinden sonra dolgunun dokulara etki etmesi ve uygulanan dolgunun son hali 2-3 hafta sürebilir. Öncelikle bu dolguların oturması kişiden kişiye değişir. Ancak ortalama olarak bu gösterilen sürede son halini alabilir.

Dolgu işlemlerinin etkisi yaklaşık olarak 10-18 ay arasında devam eder. Ancak bu işlemler seanslar halinde sürmelidir çünkü etkisi bu süreden sonra azalmaya başlar. Bu süre etkisi geçtikten sonra kişi isterse tekrar dolgu yaptırabilir.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Nazolabial dolgusu teknikleri bir iğne ve kanül ile birlikte yapılır. Bu aletlerle birlikte cildin altına Hyalüronik asit enjekte edilir. Dolgu işlemi yapılmadan önce uygulama bölgesine uyuşturucu kremleri sürülür. Bu tarz uygulamalarda anestezi enjeksiyonlarda gerekebilir ama bu nadir olan bir şeydir.

Bu işlem ağız bölgesine enjektör yöntemi uygulanarak yapılan yöntemlerdendir. Kişinin ağız bölgesi yapısına göre seansları değişebilir. Belirli bir süre geçtikten sonra tekrar dolgu işlemi yapılması uygundur. Dolgu işlemleri geçici olduklarından uzman doktora göre seans durumları ayarlanır ve doktor çizelgesi izlenir.

Nazolabial Dolgunun İçerisinde Hangi Maddeler Bulunmaktadır?

Dolgu operasyonlarında sıklıkla kullanılan maddelerden birisi ve en etkilisi Hyalüronik asittir. Bu asit insan vücudunda da olduğundan etkisi diğer yöntemlere nazaran daha fazladır. Bu Hyalüronik asit gülme çizgilerine uygulanır ve çizgi derinliğine göre farklı katmanlara da enjekte edilebilir.

Hyalüronik asit su çekme gibi özelliklere sahiptir. Bu özelliği uygulandığı bölgedeki dokuyu dolgunlaştırılmasını sağlar. Bu maddenin kullanımı sayesinde derin çizgiler dolar. Cilt gerilmesi gerçekleşir ve kişi daha genç bir görünüme kavuşur.

Nazolabial Dolgunun Faydaları Nelerdir?

Dolgular, ciltte bulunan gençlik hormonu kolajen üretimini artırır. Ağız bölgesi daha şekilli ve hacimli bir görünüm kazanır. Bu dolgu işlemi cilde canlılık katar ve cildi yumuşatır.

Dolgu işlemlerinde yan etkiler yoktur. Çok az denecek kadar kızarıklıklar oluşabilir ama bunlar birkaç günde gider. Bu tarz dolgu işlemleri hızlı sonuçlar ortaya koyar. Uygulama sonrası normal yaşama dönülebilir.

Dolgu işlemleri hızlı ve günlük hayata etkileri çok fazla olmadığından bu yönü ile avantajları fazladır. Ayrıca genç bir görünüm dışında cilde yenilenme hissi de sunmaktadır. Yaşlılık çizgisi gibi kötü görünen durumlardan kurtulunca kişi özgüvende kazanabilir.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Gerekir?

Genetik faktörlere bağlı olarak ağız bölgelerinde kırışıklıklar meydana gelebilir. Ancak genetik faktörler dışında yaşa bağlı olarak bu çizgilerde oluşmaktadır. Dolgu yaptırılmak isteniyorsa bu çizgilerin ağız bölgenizde belirli bir görünümde olması gerekir.

Genel anlamda 35 yaşından sonra daha da belirginleşen bu çizgiler çok geçmeden tedavi ettirilmelidir. Bu şekilde çizgiler derinleşmeden önü kesilir ve genç bir görünüme tekrar kavuşmak mümkün olur.

Nazolabial Dolgu Fiyatları 2024

Dolgu fiyatları kişinin istediği operasyona bağlı olarak değişir. Özellikle yüz ve ağız bölgesi için yapılacak operasyonlar oldukça önemlidir. Kişinin daha dinamik ve genç görünmesini bu bölgeler sağlar. Nazolabial bölgede bulunan bu çizgiler kişilerin mutsuz ve kötü görünmelerine sebebiyet verir. Birçok kişi bu sebeple bu dolgu operasyonunu yaptırmak ister.

Dolgu işleminden sonra çizgilerin görüntüsü azalacağından kişinin yüz ifadesi de değişecektir. Bunun için bu dolguda kullanılan maddelerin kalitesi ve operasyonun yapıldığı klinik önemlidir. Çünkü uzmanlar aracılığı ile yapılan bu işlemler fiyat aralığının belirlenmesinde etkilidir.

Bu nazolabial dolgu yöntemleri istenilen kalitede ve profesyonel ekip aracılığı ile yapılabilir. Nazolabial dolgu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.