Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatları memelerin vücuda oranla büyük olması ve sarkması nedeniyle tercih edilen bir estetik ameliyat türüdür. Büyük göğüsler sırt ve omuz ağrılarına ve bununla birlikte meme altında yara oluşmasına neden olur.

Bununla birlikte büyük memeler fiziksel aktiviteleri sınırlar. Bu nedenlerle meme küçültme ameliyatı yaptırmak istenir. Meme büyüklüğüne bağlı olarak farklı tekniklerle yapılan bu operasyondan meme dokusu ve fazla deri alınarak işlem gerçekleştirilir.

Göğüs Küçültme Estetiği

Bu estetik işlem ile amaç kişinin vücuduna uygun ölçülerde, simetrik ve kilin hayatını sınırlamayan estetik görünüme sahip memelere sahip olmasıdır. Aşırı kilolu olmak, gebelik ve emzirmek, çeşitli hormonal değişimler, genetik, yaş gibi faktörler ile memeler büyüyebilir.

Memelerin aşırı büyük olması hem estetik açıdan hem de sağlık açısından kişinin hayatını olumsuz etkiler. Bu durumu düzeltmenin en kalıcı ve kesin yolu ise göğüs küçültme estetiği operasyonudur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deri ve meme içindeki yağ dokusunun fazlasının alınması ile meme ameliyatı gerçekleştirilir. Meme ameliyatı yaptırmak için hormonal düzenin ve fiziksel gelişimin tamamlanmış olması gereklidir.

Bunun için tıbbi olarak 20 yaş ve sonrasında bu estetik ameliyat yapılabilir. Genel anestezi altında yapılan bu operasyon sonrasında kişi 1 gece hastanede kalarak taburcu edilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Memenizi doğal yollarla küçültmek için minimizer sutyen gibi yaptığı baskı ile göğüsleri küçük gösteren sütyenleri giyebilirsiniz. Bunun dışında çeşitli egzersizler de yaparak göğüsleri küçültmek mümkündür. Ancak tüm bunlar geçici yöntemlerdir.

Memenizi kalıcı ve kesin sonuçla küçültmek ve hayatınızı daha konforlu hale getirmek için küçültme operasyonu gereklidir. Memelerin ne kadar küçüleceği ise kişiye göre değişir. Kişinin omuz genişliğine ve vücut ölçülerine uyumu olacak şekilde hastanın beklentisini karşılayan bir operasyon gerçekleştirmek amaçlanır.

Meme Küçültmenin Öncesi

Estetik operasyon öncesinde hasta ile hekime görüşerek hastanın şikâyet ve beklentileri doğrultusunda tedavi planı yapılır. Hastanın tıbbi öyküsü, varsa hastalıkları ve kullandığı düzenli ilaçlar, istekleri görüşülür.

Meme fotoğrafı çekilerek ve üstünde çizimler yapılarak ameliyat öncesi planlama yapılır. Ameliyat öncesinde meme üstünde ayakta durarak çizimler yapılır ve ameliyat bu çizimler üstünden gerçekleşir.

Meme boyutu yatarken farklı ayaktayken farklı olduğu için en doğru sonuçları almak amacıyla hasta ayakta iken memeye çizim yapılır. Mamografi ve meme ultrasonu ile varsa riskli kistler tespit edilir.

Hastanın genel sağlık durumu, varsa alerjileri varsa ailesinden meme kanseri öyküsü gibi durumları hekimle paylaşması gereklidir. Memelerin şekline, boyutuna ve hastanın beklentisine göre uygun teknik belirlenir.

Bunlarla birlikte ameliyat öncesi en az 3 hafta önce tütün ve alkol ürünleri kullanmayı bırakmak gereklidir. Tütün ve alkol ürünleri kullanmak iyileşme sürecini yavaşlatır. Kan sulandırıcı besin ve vitamin, omega 3 gibi takviye besinleri de ameliyattan en az 3 hafta önce bırakmak ameliyat öncesi süreçte önemlidir.

Meme Küçültmenin Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrasında hekimin tavsiyelerine uymak gereklidir. İlaçları düzenli kullanmak, ağır egzersiz yapmamak gereklidir. Bununla birlikte ameliyattan 10 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Kol ve göğüs kaslarını zorlayacak hiçbir aktivite yapılmamalıdır.

Bu durum dikişlerde açılma ve göğüs içinde kanamaya sebep olabilir. Ameliyattan sonrasında en az 1 ay sigara içmemek gereklidir. Çünkü sigara tüketimi dokulara giden oksijen miktarını düşürür ve iyileşmeyi yavaşlatır. Bununla birlikte hücre tahribatına yol açabilir, iltihap ve enfeksiyon gibi durumlara sebep olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

1) Lejour (Lolipop İzle Meme Küçültme)

Kısa bir izle yapılan meme küçültme operasyonu olarak da bilinir. Bu teknik göğüsleri aşırı büyük olmayan hastalar için uygundur. Meme başının kahve renkli olan kısmından aşağı doğru lolipop şeklinde bir çizik atılması ile operasyon gerçekleştirilir.

2) Test T İzle Meme Küçültme

Bu teknik ise her meme yapısına rahatlıkla uygulanabilir. Bu teknik ile göğüsler daha fazla küçültülebilir ve dikleştirilebilir. Bu yöntem ile hem lolipop şeklinde hem de meme altından kesi atılarak operasyon yapılır.

3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Bu teknik, aşırı büyük memeli hastalar için uygulanır. Damar ve sinirler korunmadan yapılan küçültme işlemidir. Bu teknikte süt kanalları korunmadığı için sonrasında emzirme yapılamaz.

Meme Küçültmenin Riski Var Mı?

Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonda da riskler mevcuttur. Küçültme operasyonu riskleri genel olarak şöyledir:

Meme içinde kan birikmesi, meme ucunda his kaybı, meme asimetrisi, enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi riskler düşük de olsa mevcuttur. Riskleri en az indirmek için operasyon sonrasında dinlenmeli, ağır fiziki aktiviteler yapılmamalı ve hekimin verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Meme Küçültmeden Sonra İz Kalır Mı?

Her ameliyat sonrasında vücutta küçük veya büyük mutlaka izler kalır. Küçültme operasyonu sonrasında izler gittikçe hafifler ve 1-2 yıl sonrasında ise ancak yakından bakıldığında görülür.

Meme Küçültmenin Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyon sonrasında hasta 1 gün hastanede gözetim altında kalır. Ardından sargılarıyla birlikte evine taburcu edilir. Ameliyatta 3-4 gün sonra günlük yaşantısına ve iş hayatına dönebilir. Operasyon sonrasında en az 6 ay boyunca mutlaka hekimin önerdiği koruyucu sütyen bir diğer adıyla ameliyat sütyeni kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasında memede morluk, şişlik, önem olabilir. Bunlar zamanla geçer.  10 gün içerisinde yaralar iyileşip dikişler kendiliğinden dökülür. Memelerin tam olarak şeklinin oturması ve izlerin azalması ise 1 yılı bulabilir.

İyileşme sürecinde sigara kullanılmamalıdır, ağır şeyler kaldırılmamalıdır, yüz üstü yatılmamalıdır. Güneşe çıkılmamalıdır. Eğer çıkılacaksa göğüs üstüne mutlaka güneş koruyucu kremler sürülmelidir.

Ameliyattan 2-3 ay sonra yara izleri iyileştiğinde deniz ve havuza girilebilir. Ameliyattan sonra vücut temizliğine ve beslenmeye dikkat edilmesi iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır.

Meme Küçültmeden Sonra Çok Ağrı Olur Mu?

Ameliyat esnasında genel anestezi uygulandığı için hiçbir acı hissi oluşmaz. Sonrasında da hafif ve orta seviyeli ağrılar gözlenebilir. Ameliyat sonrasında göğüslerde hafif ağrılar, yanma ve batma hisleri görülebilir. Bunlar zaman içinde geçer. Hekimin verdiği ilaçlar ile bu ağrı da hafifletilir.

Meme Küçültmek Kansere Sebep Olur Mu?

Bu operasyon kansere sebep olmaz. Aksine küçültme operasyonu ile emme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için meme kanseri riski de doğal olarak düşmektedir. Ancak ailesinde meme kanseri hikâyesi olanlar ve 40 yaş üstü kadınlar için ayrıca yapılan bazı tetkik ve tedaviler ile kanser ihtimali de ortadan kaldırılmaktadır.

Meme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Memelerin büyük olmasından dolayı sırt, boyun ve omuz ağrısı çeken hastalar için ameliyat masraflarını SGK karşılayabilir. Bunun için hekiminize detaylı muayene olup raporlamanız gereklidir. SGK meme ameliyatı masraflarını hepsini veya bir kısmını üstlenmektedir.

Meme Küçültme Fiyatları 2024

Redüksiyon mammoplasty olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı fiyatları hastaneye ve bulunduğu şehre, hekimin tecrübesine, hastaya, uygulanacak tekniğe ve kullanılan malzemeye, sonrasında kullanılan ilaç ve özel giysilere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Meme küçültme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz. Meme küçültme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.