Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme; Bazı nedenlere bağlı olarak memelerde sarkma ve küçülme oluşan kadınların tercih ettiği estetik çeşididir. Göğüslerin küçülmesi ve sarkması kadınlarda özgüven eksikliğine ve kendi beğenmemeye neden olur.

Bu nedenle meme dikleştirme estetiği tercih edilir. Memeler krem veya masaj gibi yöntemlerle dikleşmez. Dikleşmesi ve sarkmanın giderilmesi için en kesin ve kalıcı çözüm meme estetiği ameliyatıdır. Bu operasyon ile memeler kısa zamanda daha dolgun ve daha dik, daha estetik bir görünüme kavuşur.

Göğüsler Neden Sarkar?

Meme yumuşak dokudan oluşmuştur. Memeleri dik tutan ise meme dokusu ile göğüs derisi arsındaki ince ipliksi bağlardır. Göğüslerin sarkmasına neden olan faktörler şunlardır:

 • Yaşlanma,
 • Göğüslerin büyük ve ağır olması, fazla kilolu olmak,
 • Sigara kullanmak,
 • Aşırı güneşlenmek,
 • Kilo kaybı ve gebelik sonrası dönemler memelerin sarkmasına neden olan faktörlerdir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Bu estetik operasyon genel anestezi altında yapılır. Ameliyat öncesinde hasta ile görüşülerek beklentileri doğrultusunda operasyon planlanır. Gerekli tetkik ve muayeneler yapılarak hastanın memesindeki sarkma miktarı belirlenir ve buna göre bir tedavi planlanır.

Meme dikleştirme operasyonu ile memedeki sarkma miktarı belirlenir ve buna uygun tedavi ile memeye kesi açılarak içindeki fazla deri alınarak memeler daha diri ve dik hale getirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Bu ameliyatta kullanılacak olan teknikler hastaya özel olarak belirlenir. Bunun için ameliyat öncesinden hastanın tıbbi öyküsü, talepleri ve şikâyetleri dinlenerek hekimle hasta arasında fikir alışverişi yapılır.

Buna göre memelerdeki sarkma miktarı az yani birinci evrede ise memelerin koyu olan bölümünden kesi açılır ve fazla olan deri alınır. İkici evredeki meme sarkmalarında ise meme ucundan aşağı doğru kesi açılarak fazla deri alınır.

Üçüncü evre olan fazla meme sarkmalarında ise daha büyük bir kesi açılarak meme başından aşağı doğru T şeklinde işlem tekniği kullanılarak fazla olan deri kısmı alınır ve operasyon tamamlanır. Mastopeksi olarak da bilinen bu işlem sonucunda memeler 2-4 cm arasında dikleşir.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

18 yaşından büyük olan ve herhangi bir sağlık sorununu olmayan herkes meme ameliyatı olabilir. Genel olarak şu sorunlarınız varsa dikleştirme operasyonu geçirmeyi düşünebilirsiniz:

 • Göğüsler simetrik değilse,
 • Meme uçları aşağı dönük ise,
 • Memeleri genetik olarak aşağı bakan ve düz olan kişiler dikleştirme ameliyatı yaptırabilirler. Meme operasyonu meme büyütme ile aynı anda da yapılabilir.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Operasyon hazırlık öncesinde mamografi, meme ultrasonu gibi çeşitli görüntüleme teknikleri kullanılarak memelerin yapısı incelenir. Sarkma derecesi belirlenir ve buna uygun tedavi yöntemi belirlenir. Operasyon öncesinde ailenizde bir meme kanseri vakası varsa, kullandığınız düzenli ilaçlar ve başka hastalığınız varsa hekiminize mutlaka belirtmeniz gereklidir.

Meme Dikleştirme Öncesi

Göğüs dikleştirme operasyonu öncesinde en az 3 hafta önce sigarayı bırakmak gereklidir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve besinler tüketilmemelidir. Çünkü bunlar kanamayı arttıracağı için operasyonu ve sonrasında iyileşmeyi olumsuz etkiler.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalırsınız ve sonrasında taburcu olabilirsiniz. Hekiminizin verdiği ilaçları kullanarak hem iyileşme sürecini hızlandırırsınız hem de ağrıları hafifletirsiniz. Göğüslerin tam olarak iyileşmesi ve şeklinin oturması 12 ayı bulabilir.
 • Operasyon sonrasında genelde hafif ve orta derecede ağrılar hissedilir. Meme çevresinde sertlik, morluk, ödem, meme ucunda hissizlik oluşması normaldir. Gün geçtikçe bunlar hafifler ve iyileşir.
 • Ameliyat sonrasında iyileşene kadar yüz üstü yatmamak gerekir.
 • Ameliyat sonrasında 10 gün sonra uçağa binebilirsiniz.
 • İşlem sonrasında ağır sporlardan kaçınmak gereklidir. Ayrıca operasyon yapılan bölgeye birkaç gün su değdirmemek gerekir. Bununla birlikte 6 hafta kadara sporcu sutyeni takmak da hekimlerin tavsiyeleri arasındadır.

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir Mi?

Gebelik ve emzirme işlemleri memede sarkmaya neden olacağı için dikleştirme operasyonunun bunlardan sonra uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu operasyon sürecinde süt bezler ve süt kanallarına dokunulmadığı takdirde emzirme fonksiyonuna bir zarar gelmez.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir Mi?

Göğüs dikleştirme operasyonunun kalıcı bir işlem olması için kişinin kilosunu koruması gereklidir. Ameliyattan sonra emzirme, sürekli kilo alıp verme gibi durumlar yaşandığında az da olsa memelerde tekrar sarkma görülebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Miyim?

Süt kanalı ve süt bezlerine zarar gelmediği sürece emzirebilirsiniz. Hekiminiz ile bu konuyu detaylı görüşerek süt kanallarına dokunulmadan dikleştirme operasyonu talep edebilirsiniz.

Meme Kaldırma Ameliyatı Memedeki Tüm Çatlakları Geçirir Mi?

Memede oluşan çatlaklar sık sık kilo alıp verme sonucunda oluşur. Bu çatlaklar meme ameliyatı ile tamamen ortadan kalkmaz. Sadece meme başının altında kalan çatlaklar giderilir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici Midir?

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası izler genelde meme altında gizlendiği için çok yakından bakılmadığı sürece belli olmaz. Ameliyatın üstünden 1 yıl geçtikten sonra izlerin fark edilmesi oldukça zordur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Kadınlarda meme gelişiminin tamamlanması 18 yaşına kadar devam eder. 18 yaşından itibaren bu operasyonu yapılabilir. Meme ameliyatı için bir üst yaş sınırı yoktur.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir Mi?

Evet. Meme dikleştirmenin işlemlerinde bazen istenen dolgunluk ve hacim elde edilmeyebilir. Bunun için isteyen hastalarda meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonları birlikte yapılır ve daha iyi sonuçlar verir.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sütyen Kullanımı

Operasyon sonrası hekimin önerdiği bir koruyucu sutyen mutlaka kullanılmalıdır. Bu sayede memelerin şekli daha iyi oturur. Koruyucu sutyen kullanımı ile memelerin şeklinde ve yapısında nitelikli koruma sağlanır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Bu ameliyat hem özel hem de devlet hastanelerinde yapılan bir işlemdir. Meme ameliyatını, kozmetik bir işlem olduğu için SGK karşılamamaktadır.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek Mi?

Bu ameliyat sonrasında meme boyutunda çok bir değişim görülmez. Memeler değiştiği için göze daha büyük gelebilir. Göğüslerin boyutundan bir değişim istenirse bunun için aynı zamanda meme büyütme veya küçültme operasyonu da yapılması gereklidir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün Mü?

Göğüs dikleştirme için çeşitli egzersizleri masaj ve kremler önerilse de bunlar geçici çözümlerdir. Göğüs dikleştirmenin en kesin ve kalıcı çözümü dikleştirme operasyonudur.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

Kullanılan teknik ve malzemeye göre hissizlik oluşma ihtimali bulunur. Ancak gelişen teknoloji ile kullanılan malzemelerde hissizlik daha az yaşanmaktadır. His kaybı genelde geçici olmakla birlikte ilk 6 hafta boyunca bu his sürebilir. Sonrasında ise azalarak tamamen yok olur.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2024

Bu operasyon için seçtiğiniz hastane ve şehir, hekimin tecrübesi, memedeki sarkmanın derecesi, ameliyat sonrası kullanılacak özel giysiler ve ilaçlar, kullanılan teknik ve tedavi yöntemlerine bağlı olarak meme dikleştirme ameliyatı fiyatları değişkenlik göstermektedir. Meme dikleştirme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.