Meme Büyütme Nedir?

Meme Büyütme, meme boyutundan memnun olmayan kişilerin memelerini estetik operasyonla yaptırması işlemine denir. Bu işlem ile memeler daha sıkı, daha dolgun ve daha simetrik hale gelir. Memelerin boyut genelde genetik faktörlerle belirlenir.

Bunun dışında hamilelik emzirme gibi dönemlerde meme boyutlarında değişmeler olabilir. Emzirme sonrası ve kilo kaybedilen dönemde meme boyutu küçülebilir. Meme protezi kullanılarak kişiye istediği ölçülerde ve şekilde meme büyütme yapılmaktadır.

Meme Büyütme Operasyonu Nedir?

Bu estetik işlem kadın vücudunda daha dolgun ve estetik görünümlü memelere ulaşmak için yapılan estetik cerrahi işlemdir. Tüm dünya genelinde en çok yaptırılan estetik çeşitlerinden biridir. Daha dolgun ve büyük göğüslere sahip olmak kadınların özgüvenini yükseltir ve daha kadınsı daha çekici olduğunu hissetmesini sağlar.

Bu durum birçok kadında böyledir. Göğüslerdeki küçüklük sorunu kadını her alanda kısıtlar ve bu nedenle günlük hayatında dahi rahat davranamazlar. Bu nedenle bu tarz estetik operasyon ile istenen göğüs boyutuna ulaşılır. Göğüs büyütme ameliyatı hastanın istek ve beklentisi doğrultusunda planlanıp yapılan bir operasyondur.

Meme Büyütme Estetiği Neden Yapılır?

Mamolasti adı da verilen bu estetik ameliyat meme büyüklüğü ve dolgunlunun arttırılması ve şeklinin değiştirilmesi işlemidir. Memelerin büyüklüğü kadınların özgüveni ve estetik güzellik açısından önem taşır. Meme boyutundan memnun olman kadınlar ise bu estetik operasyon ile kalıcı çözüme kavuşmak isterler.

Çünkü meme büyütmesi için kalıcı çözüm çeşitli masaj ve kremlerle değiş ancak cerrahi estetik operasyonlar ile mümkündür. Günümüzde gelişen tıbbi teknolojiler ile göğüs büyütme operasyonu daha kolay yapılmakta ve daha hızlı iyileşmektedir.

Meme Büyütme Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Bu estetik operasyon çeşidi şu hastalar için uygun olmaktadır:

  • Göğüslerin küçük olması nedeniyle özgüven kaybı,
  • Göğüslerin sarkması ve hacim kaybetmesi ile dolgun görünmemesi,
  • Kilo kabına bağlı olarak göğüslerde küçülme,
  • Göğüslerde hacim kaybı ile aşana memnuniyetsizlik,
  • Asimetrik göğüslere sahip olmak,
  • Göğüslerin vücudun geneline göre küçük olması,
  • Bir veya iki memede de oluşan rekonstrüksiyon durumlarında bu yönteme başvurabilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Bu estetik operasyon çeşitleri iki teknik kullanılarak yapılır. Bunlar; protezli ve protezsiz olarak gerçekleşir. Protezsiz gerçekleşen göğüs büyütme operasyonlarında yağ enjeksiyonu yapılarak işlem gerçekleştirilir.

Protez kullanılarak yapılan operasyonlar esnasında damla veya yuvarlak model silikonlar kullanılarak estetik ameliyat yapılır. Protezsiz meme operasyonunda ise kişinin kendi vücudundan alınan ya memelere enjekte edilerek işlem gerçekleştirilir.

Meme Büyütme Operasyon Süreci

Bu operasyon 18 yaşını doldurmuş olan, gerçekçi beklentilere sahip her kadın hasta çeşitli tetkikler uygulanarak hastanın talep ve beklentileri doğrultusunda yapılır. Öncelikle hastanın şikâyet ve talepleri dinlenir ve hekim ile bilgi alışverişi yapılır.

Hastanın boyu, kilosu, omuz genişliği ve gövde uzunluğu gibi ölçüler alınır. Detaylı muayene yapılır. Bu şekilde hastaya uygun ölçülerde meme protezi belirlenir.

Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Silikonlar

Bu estetik operasyon türünde kullanılan silikon yani protez çeşitleri içerdiği materyal ve şekline göre farklılık göstermektedir. Protezlerin içinde genel olarak tuzlu su içeriği ile birlikte jel bulunur.

Hastanın beklentisi ve talebi doğrultusunda hekim tarafından yuvarlak veya damla şekilde silikonlar kullanılır. Silikonlar vücutla uyum sağlar ve çalkantı hissi yaratmaz. Enfeksiyon ve alerji riski ise yok denecek kadar azdır.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Operasyon genel anestezi altında yapılmakla birlikte genelde 1-2 saat arasında sürmektedir. Öncelikle hastaya anestezi uygulanır.

Göğüslerin fiziksel boyutu, hastanın anatomik yapısı ve deriye bağlı olarak göğüslere meme altından, meme başından veya koltuk altından kesi açılarak işleme başlanır. Kesi ile meme implantının yerleştirileceği bir cep açılır. Bu cep kullanılarak meme implantı yerleştirilir ve kesi bölgesine dikiş atılarak operasyon tamamlanır.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında hızlı bir iyileşme süreci için doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu süreçte hafif ağrılar, kolda kasılmalar, memede ödem oluşabilir. Bu süreçte hızlı iyileşme sağlamak için tütün ürünleri kullanılıyorsa bırakılmalıdır.

Doktorun önerdiği özel sutyeni kullanmak da hızlı iyileşmek ve ödemden kurtulmak için önemlidir. İyileşme sürecinde kesinlikle hamam, sauna, solaryum gibi yüksek nemli ve sıcak ortamlara girilmemelidir. Aşırır yorucu spor ve fiziksel aktiviteler yapılmamalıdır.

Meme Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Bu operasyon öncesinde diğer estetik işlemlerde de olduğu gibi en az 3 hafta öncesinde tütün ürünleri kullanmayı bırakmak gereklidir. Kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanılıyorsa hekime danışarak bırakılmalıdır.

İyileşmeyi olumsuz etkileyecek olan çeşitli bitkisel takviyeler de kullanılmamalıdır. Eğer bu süreçte grip, nezle gibi hastalıklarınız varsa hastalık geçtikten sonra göğüs büyütme ameliyatı olmanız tavsiye edilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyat sonrasında evde istirahat etmek gerekir. Ağır şeyler kucağa almamak gereklidir. Hekiminizin verdiği ilaçları düzenli kullanmak ve hem iyileşmeyi hızlandırır hem de ağrılarınızı azaltır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Meme estetiği hakkında genelde bu sorular sıkça sorulmaktadır:

Kas Altına Yerleştirilen Silikon, Kolda Güç Kaybı Yapar Mı?

Güç kabına neden olmaz. Ağır sporla uğraşan kişilerde silikonlar kas altına yerleştirilmeyebilir.

Meme Silikonu Taktırdım. Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uçağa Binilebilir?

Ameliyatta kullanılan silikonlarda hava olmadığı için değişen basınçtan etkilenmez. Bu nedenle uçağa binmekte sakınca yoktur. Operasyondan 4 gün sonra uçağa binebilirsiniz.

Meme Silikonu Zamanla Patlar Mı?

Ameliyatta kullanılan protezler üretilirken birçok farklı deneyle test edilmiştir ve basınca dayanıklıdır. Bu nedenle büyütme estetiğinde kullanılan silikonların patlama riski çok düşüktür.

Meme Silikonu Küçülür Mü?

Meme protezi zamanla küçülmez. Ameliyat sonrasında ödemle birlikte memeler daha büyük görünür. Ancak ödem gidince memeler gerçek boyutuna ulaşır.

Meme Silikonuna Karşı Alerji Olur Mu?

Alerji olma riski çok düşük olmakla birlikte vardır.

Meme Silikonunu Değiştirmek Gerekiyor Mu?

Kullanılan yeni nesil implantlar ömürlüktür ve herhangi bir zarar gelmediği sürece değişmeye gerek yoktur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalacak Mı?

Operasyon esnasında mecburen kesi açılır ve kesi izleri kalıcıdır. Kesi izleri başta kırmızıdır ancak zamanla kendi ten renginize döner. İzler ancak çok yakından bakıldığında fark edilir.

Meme Büyütmenin Sonrasında His Kaybı Oluşacak Mı?

His kaybı oluşması normaldir ve birkaç ay sonra tamamen geçer.

Meme Protezleri Kanser Yapar Mı?

Tıbbi çevrelerde bu protezlerin kansere neden olmadığı kabul edilmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Ameliyat sırasında süt bezleri ve süt kanallarına dokunulmadığı için emzirme durumu zarar görmez.

Meme Büyütmesi Meme Sarkmasına Neden Olur Mu?

Kullanılan malzemenin kalitesi ve hekimin tecrübesine göre bu durum değişiklik gösterir.

Meme Silikonu ile Meme Asimetrisi Düzeltilebilir Mi?

Evet. Büyütme estetiği ile orantısız olan göğüs protez ile desteklenir ve böylece göğüsler simetrik hale getirilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Göğüs şeklinin tam oturması için iyileşme süreci 6-12 ay arasıdır.

Operasyon Sonrasında Drenim Olacak Mı?

Buna hekiminiz karar verir.

Meme Silikonu Sonrasında Meme Taramalarımı Yaptırabilecek Miyim?

Evet. Meme estetiği meme taramasına engel değildir.

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Ne Zaman Yapılabilir?

Emzirme sonrası dönemde göğüsün toparlanması ve farklı durumlar gelişmemesi için 6 ay geçtikten sonra meme silikonu yapılabilir.

Sigara İçmek, İyileşme Sürecini Etkiler Mi?

Sigara kullanımı, kan damarlarını daraltarak hücrelere yeterli oksijen gitmesini engellediği için iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Ameliyat Sonrasında Göğüsler Dikleşir Mi?

Evet. Meme içine yapılan takviye ile memeler dikleşir.

Meme Büyütmenin Ameliyatı Sonrası Silikonların Çıkarılma

Bazı hastalar memnun kalmadığı için silikonların çıkarılmasını ister. Bu durum mümkündür ancak sonrasında göğüsler içi boş ve kötü görünür. Bunun için iyi düşünüp karar vermek önemlidir.

Meme Büyütmenin Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Narkoz uygulandığı için ameliyatta çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Ağrı, şişlik oluşabilir. Bunların dışında protezin patlayarak dışarı sızması ve yırtılması gibi çeşitli riskleri vardır.

Göğüs Büyütme Ameliyatın Yaş Sınırlaması

Hastanın en az 18 yaşında olması gereklidir. Çünkü meme gelişimini tamamlaması gereklidir.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Salin implant ve silikon jel implant olmak üzere 2 implant çeşidi kullanılır. Silikon jel implantlar kullanıldığında daha doğal sonuçlar elde edilir.

Meme Silikonlarında Pürüzlü ve Pürüzsüz Yüzeyler Mevcut Arasındaki Fark Nedir?

Kullanılan silikonların dış yüzeyinin pürüzsüz olduğunda implant bölgede kapsül kontraktürü adı verilen fazla sertleşme sorunu ortaya çıkarabilir. Bu durum pürüzlü yüzeylerde daha az görülmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Hastanın talebi doğrultusunda fiziksel görüntüsüne uygun olarak büyütme estetiği ile daha dolgun ve çekici göğüslere sahip olur. Buna bağlı olarak da hastanın öz güveni tekrar yerine gelir.

Meme Büyütme Fiyatları 2024

Bu estetik işlemin fiyatı tercih edilen hastane ve hekimin tecrübesine hastaya uygulanan tedavi yöntemine ve kullanılan ekstra yöntemlere, kullanılan protezin kalitesine balı olarak değişkenlik göstermektedir. Meme büyütme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.