Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karın Germe Ameliyatı, karın bölgesinin şeklini değiştiren bir cerrahi işlem olup ayakta tedavi prosedürü ile gerçekleştirilmektedir. Fazla deri ve yağların alınması kapsamında gerçekleştirilen işlem hastanın da talebi üzerine gerçekleştirilen düz karın elde etme amacı ile yapılmaktadır.

Abdominoplasty karın bölgesindeki fazla yağları azaltmak veya yok etmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Fazla deriyi ve sarkmış karın derisini gidermek için yapılır. Karın germe ameliyatı geçiren hastaların iyileşmesi birkaç gün sürmektedir. Ameliyattan önce sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır.

İşlemden sonra hasta hafif aktiviteye devam edebilir. Kesiler genellikle küçüktür ve iç çamaşırı ile gizlenebilme olanağına sahiptir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi kullanılarak yapılan ameliyatta gerekli detaylar doktorunuzla konuşarak netleştirilmelidir. Her ameliyat birebir aynı olmamakla birlikte kişiden kişiye değişen bazı detaylar için doktorunuzun belirleyeceği kriterlere dikkat etmek gerekmektedir.

Ortalama 4-6 saat süren karın germe göbeği 8-10 cm altında kalan bir kesi hattı ile yapılmaktadır. Karın kasları görünür hale getirilene kadar yapılan işlemde gerekli onarımlar yapılır ve istenen görüntü elde edilene kadar gerilme işlemine devam edilir.

Fazlalığın kesilerek alındığı işlemde pubis bölgesi üstü sezaryen izinin olduğu yerde dikişler birleştirilerek kapatılmaktadır. Göbek deliği de yeniden konumlandırılma işleminden geçmektedir.

Karın Germe Kimlere Uygulanır?

Her operasyonun ince detayları olduğu bilinmekle birlikte herkesin her operasyona uygun olmadığı da unutulmaması gereken bir durumdur.

Karın germe ameliyatında da hamileler, aşırı kilo alıp veren kişiler, kaslarında ve karın derisinde sarkma ile deforme olan kişiler öne çıkmaktadır. Belirtilen kapsama dahil kişiler için ameliyat süreci uygun olmakla birlikte hayal edilen vücuda kavuşmak tahmin ettiğinizden daha kolay olacaktır.

Karın Germe Ameliyatının Öncesi Neler Yapılmalı?

Ameliyat yapılmasına verilen karar sonrasında sigara ve alkol tüketimi kesinlikle son bulmalıdır. En az 2 hafta önce bu alışkanlıkların tamamen bırakılması gerekmektedir. Buna ek olarak vitamin ve ilaçların kullanılması söz konusu ise doktorunuza başvurarak gerekli aksiyonların alınmasına dikkat ediniz.

Karın Germe Ameliyatının Sonrası Bilinmesi Gerekenler

İyileşme sürecini barındıran ameliyat sonrasında farklılıklar bulunması muhtemel olsa da birkaç gün hastanede kalınması ve daha sonra taburcu olunması gerekmektedir.

Bu kapsamda hastalara özel bir korse giymeleri önerilerek iyileşme sürecinde istenilen forma ulaşılması amacıyla verimliliğin artırılması amaçlanmıştır. Operasyondan sonra hareket edebilme ve yürüyebilme noktasında da merak söz konusudur.

Ameliyattan kişiden kişiye değişiklik göstermesi muhtemel olsa da yaklaşık 4 saat sonra birinin yardımıyla yürüyebilirsiniz. Bir gün sonra ise destek almanıza gerek kalmadan yürüyebilme işlevinizi daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Estetiği

Genel anestezi uygulanarak 2 ile 4 saat arasında gerçekleştirilen ameliyat amaç göbek deliği altında işlem yapılmasıdır. Ameliyat sırasında kullanılan özel iplikler vücut tarafından emilecek şekilde hazırlanmaktadır ve böylelikle operasyon bittikten sonra ayrıca bir dikişi aldırma işlemi gerekmez.

İzsiz Karın Germe (Endoskopik Karın Germe)

Burada öne çıkan nokta izsiz olmasının yanında ayrıca iyileşme sürecini hızlandıran bir operasyon olmasıdır. Laporoskopik ameliyatları sürece dahil eden endoskopik karın germe operasyonu estetik anlamında yeni bir süreci de bizlere sunmaktadır.

Bu operasyon düzenli spor yapan, çok kilolu olmayan ve yaşı genç kişilere yapılmasıyla öne çıkmaktadır. Bu süreçte ilk olarak liposuction yapılarak cilt inceltilir ve bel ile kalçalar şekillendirilir. Endoskopik karın germe işlemlerindeki farklılıklardan biri de cilt çıkarılmamasıdır.

Karın Germe Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Ameliyat sonrası yapılacak olan işlemlere istinaden kadınların en çok merak ettiği konu tekrar hamile kalıp kalmayacakları konusunda gerçekleşmektedir. Bu operasyondan sonra hamile kalmanızı engelleyecek bir unsur bulunmamaktadır.

Estetik bir operasyon olması sebebiyle hamilelik süreci için iyileşmenin tam anlamıyla gerçekleşmesini beklemek önem arz etmektedir. Bu noktada uzman doktorunuza danışarak süreci iyi yönetmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

Karın Germe Riskleri Nelerdir?

Birçok faydası olsa da karın germe ameliyatının riskler barındırdığı da bilinmektedir. Yara izi oluşturma ihtimali olan işlem hayati tehlike içeren herhangi bir unsur bulundurmamaktadır.

Buna ek olarak İşlemden önce sağlıklı bir vücuda ve olumlu bir tutuma sahip olmak esastır. Sigara içmeyenlerin sigara içenlere göre komplikasyon geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Karın Germe Ağrılı Mıdır?

İzlenim olarak ağrılı olması beklentisi uyandıran karın germe ameliyatları beklenildiği çok çok ağrılı operasyonlar değildir ve yaklaşık 10 saat etkisi süren anestezi ile erken dönemdeki ağrıların etkisi azaltılabilmektedir.

Şunu da belirtmek gerekir ki karın germe ameliyatının tamamen ağrısız olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Ameliyat sonrasında kuvvetli ağrı kesiciler ile yaşanabilecek ağrıların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Yürüme döneminin başlaması ile birlikte ağrıların da git gide azaldığını söyleyebiliriz.

Karın Germe Sonra İz Kalır Mı?

Yapılmış olan ameliyat sonrası abdominoplasti de bikini çizgisi denilen iç çamaşırı bölgesini kapsayan yerde bir iz kalmaktadır.

Sezaryen izi ile benzer yerde belin iki yanına doğru sezaryen çizgisinden uzun olan iz bikini bölgesi içerisine kalacak şekilde planlanarak operasyona gerçekleştirilmektedir. Özellikle ameliyattan 1 yıl sonra izlerin daha da azaldığını söyleyebiliriz.

Karın Germe ve Liposuction Beraber Yapılır Mı?

Bu soru oldukça sık gündeme gelirken şunu belirtmek gerekir ki liposuction ile tam karın germe birlikte yapılabilmektedir.

Bölgede tamamen bir yapılandırma işlemi yapılmasına olanak sağlayan süreçte liposuction yapılacak alandaki tespit edilen büyüklüğün bilinmesi ve buna göre sürecin yönetilmesi önemlidir.

Bu kapsamda doktorunuzun vereceği kararları özenle uygulayarak sağlığınız açısından tehlikeli olabilecek süreçlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe ile Geçer Mi?

Operasyona sonrası özellikle alt karın bölgesinde bulunan çatlaklar karın germe ile azaltılma imkanına sahiptir. Genel olarak göbek deliği altındaki çatlaklardan kurtulmak mümkün görünmektedir. Göbek deliği üzerinde kalan çatlaklar da bir kısmı düzelse de bir kısmının görünür olması durumu söz konusudur.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir Mi?

Ameliyat esnasında göbek fıtığı olan hastaların da tedavileri gerçekleştirilebilir. Bu sayede hem karın kasları sıkılaştırılırken hem de fıtık ameliyatı birlikte yapılabilmektedir.

Ameliyat Yazın Uygulanır Mı?

Ameliyat sıcaklık ve mevsim fark etmeksizin yılın her döneminde yapılabilme imkanına sahiptir. Korse kullanımının öne çıkması ile bu sorunun sık bir şekilde gündeme gelmesi sebebiyle mevsimler farklılıklar da hastaların dikkatini çekebilmektedir.

Serin bir alanda iyileşme sürecinin geçirilmesi önem arz ederken dikkat edilmesi kapsamında yazın da karın germe ameliyatının yapılabilmesi mümkündür. Tatil yapmak ve yaz mevsimini dinlenerek geçirmek isteyen hastaların bu sürece dikkat etmelerini öneririz. Yaz mevsimi sonunda yapmaları kendi düşünceleri kapsamında daha yararlı olabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Yapılacak olan operasyonların kişiden kişiye değişiklik göstermesi kapsamında farklılık göstereceğini söylememiz doğru olacaktır. Komplike ve hassasiyet gerektiren cerrahi bir müdahale olması bakımından doktor seçiminize ayrıca önem vermelisiniz.

Ayrıca bu bağlamda ameliyat süreci ve tedavi aşamalarında farklı durum ve kombinasyonların bulunması durumunda karın germe ameliyatı fiyatlarının değişebilmesi de mümkündür. Karın germe ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.