Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkekte meme gelişiminin fazla olmasına denir. Hormonlar nedeniyle görülen ve günümüzde çözümü olan bir rahatsızlıktır.

Ergen yaştaki kişilerde görülmesiyle birlikte yaşlı kişilerde de görülebilir. Bununla birlikte en sık ergenlik dönemindeki kişiler bu sorunu yaşar. Bu durum sağlıksal açısından zararlı değildir. Ama kişinin özgüveninde zedelenmeye neden olur.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Sıklıkla hormon dengesindeki değişikliklerden kaynaklıdır. Yenidoğan bebeklerde anneden geçmiş olan hormonların etkisiyle geçici bir dönem jinekomasti ortaya çıkabilir.

Hormonal bir geçiş dönemi olan ergenlikte (puberte) ise erkekte göğüs büyümesi doğal bir durumdur. Ancak geçici olmasını beklediğimiz bu dönem uzayabilir ve kalıcı olabilir.

Genellikle kilo fazlası olan genç erkeklerde görülür. Obeziteye bağlı jinekomasti görülme sıklığı daha yüksektir. Ergenlik döneminde birçok erkekte görülen erkek meme büyümesi, ergenlik döneminden sonra kendiliğinden düzelir.

Hipertroidi, konik hastalıklar, hipotroidi jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir. Kişinin düzenli ve uzun süreli kullandığı alkol, uyuşturucu, amfetamin, antidepresan, vücut geliştirme ilaçları erkeklerde göğüs büyümesine neden olabilir.

Jinekomasti Sebepleri Nelerdir?

 • Hormon dengesizliği,
 • Kronik hastalıklar,
 • Obezite,
 • Kullanılan sistemik ilaçlar,
 • Vücut geliştirme ilaçları, jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Jinekomasti Evreleri

Erkeklerde jinekomasti rahatsızlığını uzmanlar 4 ayrı gruba ayırır:

1.Evre: Deride görülen gevşeklik ve sarkmaya neden olmayan bu evrede, hasta sadece sınırlı ölçüde büyüklüğe sahip meme boyutu ile karşı karşıyadır.

2.Evre: 2. evreye gelindiğinde meme görünümü, irice bir kadın memesini andırır. Ama deride sarkma oluşmaz.

3.Evre: Bu evrede, deride oluşan gevşeklik ve sarkmayı gidermek için cerrahi müdahale şarttır.

4.Evre: Son evrede, erkek memesi gerçek bir kadın memesi gibi görünmektedir.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir?

Üç ana tipi vardır: Glandüler, mikst tip, lipomatöz.

 1. Glandüler tipte meme büyümesini gerçek meme dokusu sağlar.
 2. Lipomatöz tipte yağ dokusu artışı oluşur.
 3. Mikst (karışık) durumda meme dokusu artışı vardır. Aynı zamanda yağ dokusunda artış görülür. Çoğunlukla mixt tip karşımıza çıkmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahi müdahale, jinekomasti için en etkili ve kesin yöntemdir.

 • Glandüler tipte, sert meme dokusu daha baskındır. Cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir.
 • Karışık tipte ise glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı söz konusudur. Cerrahi ve yağ alma birlikte kullanılmaktadır.
 • Yağlı tipte yağ dokusu fazlalığı vardır. Sadece yağ alma ile tedavi edilebilir.

İzsiz Jinekomasti Tedavisi (Liposuction)

Ameliyatta yağ alma yapıldığında işlem küçük deliklerden yapılır. Bu sayede ameliyat izi oluşmaz.

Kesi ile Jinekomasti Ameliyatı

İleri derecede büyük hatta sarkık memelerde yalnızca yağ ve meme bezi alımı yeterli değildir. Jinekomastinin ameliyatı ile meme dokusunu üzerindeki deri ile alınmaktadır. Meme başlarını uygun ölçüde küçültülür.

Olması gereken yere ise deri, yama şeklinde konumlandırılır. Bu sayede düz meme belirginliği olmayan göğüs kafesi elde edilebilir. İşlemin tek dezavantajı göğüs kafesi üzerinde meydana gelen ince çizgi şeklinde izdir.

Ben Ne Yapıyorum Tedavisinde

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giymelisiniz. Korse 4 hafta sürekli giyilmek zorundadır. Toplam korse giyim süresi 6 hafta civarındadır. Ameliyattan 1 ay sonra ise el veya cihaz yardımı ile yapılan lenf drenaj masaj yöntemleri kullanılmaktadır.

Evre 1 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Birinci evre jinekomastisi yağ alma işlemiyle tedavi edilebilir. Aynı zamanda meme bezi alımı da gerekebilir.

Evre 2 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

İkinci evre jinekomastisi olan hastalarda yine yağ alma işlemi uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında, liposuction işlemi sonrasında, şayet meme başı altı dokuda yeterli seviyede azalma olduğuna kanaat getirilir ise meme bezinin cerrahi işlemle çıkarılması gerekmez.

Evre 3 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Üçüncü evrede yağ alma ve meme bezi çıkartma işlemi bir arada yapılır. Hasta gençse ve ileri derecede büyüklük yok ise oluşan deri bolluğunun toplanması daha kolaydır.

Evre 4 Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Dördüncü evrede yağ alma ve meme bezi çıkartma işlemi bir arada yürütülmektedir.

Jinekomasti Operasyonu Öncesi Neler Yapmalıyım?

Ameliyat öncesi dönemde 10 gün süre ile kan sulandırıcı alınmamalıdır. Laboratuvar kontrollerinin yapılması gerekir. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar, sürekli kullandığı ilaçlar varsa doktora bildirilmelidir. Sigara tüketimi tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomastinin operasyonunda da yara iyileşmesini olumsuz yönde etkiler.

Jinekomasti İyileşme Süreci

Ameliyatı sonrasında sürecin nasıl ilerleyeceği ameliyat tekniğine göre değişir. Hasta için yağ alma tekniği kullanılmış ise hastanın iyileşme döneminde kendisine dikkat etmesi ve dinlenmesi gerekir. Cerrahi müdahale olması gereken durumlarda ise daha uzun iyileşme süreci söz konusudur.

Ameliyattan sonra işlem yapılan bölgede, ödem ve şişliklerin olması doğaldır. Kişinin bir şey yapmasına gerek kalmaz; bir süre sonra bu etkiler ortadan kaybolur. Operasyon sonrası kas ağrısı hissedebilirsiniz. İşlemden sonra üç gün boyunca yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız.

Kollarınızı ve omuzlarınızı fazla hareket ettirmemelisiniz. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. Ancak duş süresini kısa tutunuz. Hasta kısa süreli olmak koşuluyla yürüyüşler yapabilir.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kanamaya bağlı kan toplanması her cerrahi girişimde olduğu gibi jinekomastinin ameliyatından sonra da ortaya çıkabilir. Dren kullanımı sayesinde bu risk daha az hale getirilebilir. Enfeksiyon ihtimali kişinin kullandığı antibiyotikler ile oldukça azaltılabilir.

Göğüs kafesinde düzensizlikler meydana gelebilir. Bu durum yapılan masajlar sayesinde büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Eğer kalıcı bir durum ise yağ enjeksiyonuyla bu durum iyileştirilebilir.

Jinekomastiyle İlgili Sorular

Jinekomasti Ameliyatı Hangi Anestezi İle Yapılır?

Sadece yağ alma yapılacak hafif vakalar, sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi ile yapılır. Cerrahi işlemler uygulanacak vakalarda genel anestezi tercih edilebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Sadece liposuction ile yağ alımı yapılacaksa ortalama 45 dakika içinde biter. Mixt tip jinekomastide varsa yağ almanın yanı sıra meme bezi de cerrahi olarak alınmaktadır. Sonuç olarak ameliyat 1 saat civarında sürer. Memede sarkma varsa meme ve yağ dokusu deriyle birlikte alınmaktadır. Sonuç olarak olması gereken yere transfer edilmektedir. Bu durumda ameliyat süresi 2,5 saat civarındadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Ameliyattan sonra hasta, ağrı veya acı hissetmez. İlk 2-3 gün hastanın dinlenmesi gerekmektedir. Hasta, ameliyatın ardında yürüyebilir. Ancak hastanın dinlenmesi, iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

Aşırı Kiloluyum Kilo Verdikten Sonra Jinekomasti Gerileyecek Mi?

Tam olarak geçirmese bile özellikle lipomatöz tip jinekomastide çok yararlıdır. En iyi yöntem spor yaparak göğüzleri olabildiğince küçültmek ve geri kalan kısmı liposuction ya da ameliyatla yok etmektir.

Jinekomasti Ameliyatı Oldum Tekrarlama Olur Mu?

Tıbbi bir sorun olmadıkça jinekomastinin operasyonundan sonra meme tekrar büyüme göstermez.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Liposuction yapılırsa işlem bölgesinde iz kalmaz. Eğer meme bezi alınırsa meme başının altında çok ince bir çizgi kalmaktadır.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanacak Mıyım?

Korse ameliyattan sonra doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Bu korsenin sürekli kullanılması önemlidir. Kullanımı oldukça kolaydır. 2-3 hafta kadar korse giyilmesi tavsiye edilir.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Ameliyattan bir ay kadar sonra kendinizi zorlamadan ve ağır olmayacak şekilde hafif bir şekilde spora başlayabilirsiniz. Ağır sporları çok fazla tercih etmeyin.

Jinekomasti Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Devlet hastanelerinde jinekomastinin ameliyatı belli ücret karşılığında yapılmaktadır. Devlet hastaneleri heyet raporunuz varsa ücretsiz jinekomastinin ameliyatı yapmaktadırlar.

Jinekomasti Fiyatları 2024

Estetik ameliyat fiyatları, günümüzde her insanın yaptırabileceği seviyededir. Jinekomasti için bu fiyatlar evresine ve tipine göre farklılık gösterir. Jinekomasti fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.