Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu, göz çevresinde oluşan morluklar ve kırışıklıkları gidermek için tercih edilir. Bu kırışıklık ve morluklar yüze bitkin ve yaşlı bir ifade verir. Kırışıklıklar sadece görüntüyü etkilemez. Kişinin özgüveni de bu sayede zarar görebilir.

Göz çevresinde olan sorunlar kadın veya erkek fark etmeksizin herkeste meydana gelebilir. Göz altı bölgeleri özel bir cilt yapısına sahip olduğundan göz altı ışık dolgusu işlemi uygulanabilir.

Daha ileriki yaşlarda meydana gelen sorunlardan ilki gözler olduğundan buraya öncelik vermek gerekebilir. Gözün yapısından kaynaklanan sebeplerden dolayı da yüzdeki diğer bölgelerden daha çabuk şekli değişebilir.

Göz Altı Dolgusu Nasıl Yapılır?

Bu göz altı dolgusu diğer yapılan tekniklerden biraz farklılık gösterir. Kullanılan yöntemde derinin altına işlem yapılır. Genellikle birçok teknik deriye uygulandığından burada değişik teknik karşımıza çıkar.

Göz altına verilen ışık dolgusu yavaşça uygulanmalıdır. Bu işlem yapıldığında acı hissi oluşmaz. Genellikle dolgu işlemlerinde kişilere anestezi verilerek bölgenin uyuşturulması sağlanır. Göz altı dolgusunda kullanılan jelin içeriğinde de anestezi olduğundan işlem bittikten sonrada ağrı hissedilmez. Göz altı ışık dolgusunu kadınlara ve erkeklere yaptırılabilir.

Göz Altı Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

Göz altı ışık dolgusunun operasyonunda yan etkisi bulunmamasına rağmen hamile ve emziren kadınlara bu işlemin yaptırılması önerilmez. Gribal enfeksiyonu olan kişilere yaptırılmaz. Herhangi bir şeye alerjisi olan kişilere de uygulanması uygun değildir.

12 yaşından küçük çocuklar bu işlemi yapamaz. Troid hastalığı ve bağışıklık sistemi sorunlara olanlarda göz altı ışık dolgusunu yaptırmaları önerilmez. Dolgu maddesi içinde bulunan elementlere karşı hassasiyeti olanlar bu işlemi yapamaz. Damar tıkanıklığı olan kişilere ve felç durumunu yaşamış olanlara ışık dolgusu yapılması önerilmez.

Göz Altı Dolgusu Sonrası Bilinmesi Gerekenler

İşlem uygulandıktan sonra bölgeye 5-6 saat boyunca su değdirilmemelidir. Sıcak sudan uzak durmak gereklidir. Yatış pozisyonlarına dikkat etmek gerekir. Hastalar sırt üstü yatmak zorundadırlar ve baş yüksekte olacak şekilde tutulmalıdır.

Göz altı ışık dolgusunun içinde ilk sırada olan şey kozmetik ürünlerinin kullanılmamasıdır. Doktorun tavsiye ettiği şeyler dışında herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Belli bir süre spor aktivitelerine ara verilmelidir. Kanı sulandıran ilaçlar alınmamalıdır çünkü kanama riski ortaya çıkabilir.

Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Göz altı ışık dolgusunun işleminden sonra dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Göz altı dolgusunun sonrasında ilk 24 saat içerisinde göz çevresi dokunulmasından kaçınılmalıdır. Operasyondan sonra buz uygulaması yapılmalıdır. İlk üç gün yüz hareketlerinin çokça olmamasına dikkat edilmelidir. Aşırı hareket gerektiren egzersiz veya spor yapılmamalıdır.

Göz altı ışık dolgusunun işleminden sonraki haftalarda aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan kaçınmak gereklidir. Bu uygulamalar dikkate alındığında normal yaşama hemen dönülebilir. Uygulama sonrasında bir hafta boyunca sürebilecek bir şişkinlik olabilir.

Göz Altı Dolgusu İçin Hangi Madde Kullanılır?

Klasik göz altı dolgularında bulunan hyalüronik asit göz altı ışık dolgusunun içerisinde bulunmaktadır. Ancak aminoasit, antioksidan, bakır ve B6 vitamini de göz altı ışık dolgusunda barınmaktadır.

Çinko ve bakır elementleri sayesinde göz altındaki morluklar giderilmektedir. Genel olarak hyalüronik asit dolgu operasyonlarında kullanılan bir maddedir. Göz altı ışık dolgusunda da kullanılan bu asit gözlerde ortaya çıkan morarma ve kırışıklıklara iyi gelmektedir.

Göz Altı Işık Dolgu Uygulaması Ne Kadar Kalıcıdır?

Hastanın cilt yapısı, cinsiyeti, ten rengi ve ırk gibi özelliklere bağlı olarak kalıcılığı değişmektedir. Ortalama olarak 1-1.5 yıl gibi bir süre kalıcılık gösterebilir.

Dudak dolgularına nazaran, göz altı dolgusu daha kalıcıdır. Hyalüronik asit sayesinde göz çevresinde belirli bir süre etkisini ve kalıcılığını göstermektedir. Işık dolgusunun kalıcılığını gösteren bir başka ayrıntı ise kullanılan yöntemin kaliteli olmasıdır. Ayrıca uzman kişilerinde tecrübe sahibi olması gerekir.

Dolgu İşlemi Hamileyken Yapılır Mı?

Kişi hamile iken göz altı ışık dolgusunun yapılıp yapılmaması hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı kişiler hamile iken bunu yaptırmayı doğru bulmaz. Tıbbi olarak herhangi bir sakıncası olmasa da hamilelikten sonra yaptırılması uygun olabilir.

Hamilelikte bu tarz tedavi yöntemlerinin güvenli olunup olunmadığı bilinmemektedir. Bu yüzden bu cerrahi operasyonu yapan kişilerde bu işlemi yapmayı uygun görmeyebilir.

Işık Dolgusu Hangi Problemler İçin Uygulanabilir?

Göz altlarında morluk, kırışıklık, torbalanma gibi sorunları gidermek için ışık dolgusu kullanılır. Işık dolgularının uygulandığı yerler sadece göz altlarıdır. Göz altı çevresindeki cilt kalitesini yükseltmek için göz altı ışık dolgu yöntemi uygulanabilir.

Işıltılı görünümü kaybeden gözlerin canlılığını kazanmak için bu işlem kullanılabilir. Göz altı çukurları ve morlukları giderilerek genç bir görünüme sahip olunur.

Işık Dolgusu Ne Zaman Yenilenmelidir?

Işık dolgusunun kalıcılık süresi ortalama 1-1.5 yıl arasındadır ve bu süre kişiye göre değişmektedir. Bu süre zarfından sonra ışık dolgusu yaptırmak isteyen kişiler işlemi yenileyebilir.

Işık dolgusu yönteminin sürekliliği kişiden kişiye değiştiği için kesin bir zaman verilemez. Ancak ortalama olarak 1 yıldan sonra tekrar yaptırılabilir.

Göz Altı Işık Dolgusunun Yan Etkileri?

Uygulama içeriği kaliteli olduğundan ışık dolgusunda yan etkiler bulunmaz. Gözlere herhangi bir sakıncası yoktur. Tedavi sonrası oluşabilecek yan etkiler şişlik ve kızarıklıklar olabilir. Ancak bunlar kısa bir süre sonra geçer. Kişi tedaviyi yaptırdıktan sonra normal hayatına geri dönebilir.

Dolgu Sonrasında Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Işık dolgu işlemi kısa süren bir operasyondur. Kişi işlemden sonra normal hayatına kısa sürede dönebilir. Sadece dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bu uygulamaları yaptıktan sonra herhangi bir sıkıntı çıkmadan yaşamını devam ettirebilir.

Göz Altı Dolgusu Nasıl Etki Eder?

İşlem sadece göz altı morlukları ve kızarıklıkları gidermemektedir. Kişi, göz altı ışık dolgusunun tedavisi sonrasında daha genç ve özgüvenli görünür. Uygulanan profesyonel tedavi yöntemleri sayesinde rahatsızlık verilen durumlar giderilir.

Dolgu maddeleri cilt yapısı ile uyumlu olacak şekillerde yapılır ve ortaya gözle görülür bir fark çıkar. Hyalüronik asit ve poly vitamin sayesinde kızarıklık, kırışıklık ve morluklar rahatlıkla giderilir. Hyalüronik asit kırışıklık ve morluklara müdahale ederken poly vitaminde hücrelerin yenilenmesi görevini üstlenir.

Dolgu İşlemi Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Işık dolgusu işlemi öncesi kullanılan bir ilaç varsa tedaviyi yapacak uzmana bu durum bildirilmelidir. Aspirin, ağrı kesici gibi ilaçlar birkaç hafta önceden bırakılmalıdır.

Tedaviye 3-4 gün kala alkol alımı olmamalıdır. Pıhtılaşmayı engelleyen yiyecekler olduğundan bu yiyecekleri doktora bildirmek gereklidir. Göz çevresinde sivilce ve uçuk gibi enfeksiyon oluşturabilecek şeyler varsa bu doktora bildirilmelidir.

Göz Altı Işık Dolgusunun Zararları

Her tedavi ve operasyon küçükte olsa risk taşır ancak profesyonel ekipler bu risklerin büyümesini engeller. Bu sayede ışık dolgusu işlemi sorunsuzca yapılabilir.

Tek seans yapılan ışık dolgusunun etkisi 1.5 yıla kadar sürebilir. Işık dolgularında uygulanan dolgu malzemeleri cilt yapılarına uygun olduğu için yan etki ve zararı yoktur.

Göz Altı Işık Dolgusunu Yaptıranlar

Yaş ilerlemesi veya başka nedenlerden dolayı göz altı ışık dolgusunu yapma gereği ortaya çıkar. Göz çevresindeki kemiklerde yaşa bağlı olarak incelir ve gözün çevresindeki yağ oranı ortaya çıkar. Böyle olunca göz altlarında yağ birikmeleri meydana gelir. Bu yağlar birikerek kırışıklık ve bir sürü istenmeyen sorunlara neden olur.

Bazı durumlarda kırışıklık ve morarmalar oldukça gözle görülür hale gelir. Bu görüntüden kurtulmak isteyenlerde göz altı ışık dolgusunu yaptırırlar. Bu tür operasyonlarla kırışıklık ve morarmalar giderilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları 2024

Işık dolgusu fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine ve doktorun tecrübesine göre değişmektedir. Işık dolgusunda kullanılacak olan yöntemlerde fiyat aralığını etkilemektedir. Dolgu gelişmiş tekniklere sahipse fiyat aralığı artabilir.

Göz çukurlarında ortaya çıkan torbalar, morluklar ve yapılacak işlemin detayı da fiyatı etkiler. Göz altı dolgusu teknikleri seçilerek iyi bir görünüme sahip olunabilir. Göz altı ışık dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.