Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu, dudakları dolgunlaştırmak ve şekillendirmek amacıyla yapılan isteyen herkese uygulanabilen bir işlemdir. Bu işlemdeki amaç kusurlu görüntüyü gidermektir. Yaşlanmaya bağlı olarak hacim kaybeden dudaklar bu işlem aracılığı ile dinamik ve genç bir görüntü yakalar.

Dudak biçimlerini uygun hale getirmek için yapılır. Dudaklar yüzdeki en belirgin noktalardan olduğu için birçok kişi güzel bir görünüm elde etmek ister. Güzel dudaklarda istenilen ölçüler ve hacim oranları dudak dolgusu işlemi yapmayı ön plana çıkartır.

Dudak kriterleri, genişlik ve alt ve üst dudağın birbirlerine orantısı denilebilir. Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra dudaklar belirginleşir ve alt ve üst dudak uyumu gerçekleşir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılıyor?

Dolgu operasyonları bu işin uzmanı tarafından birçok farklı yöntemle yapılır. Bu yöntemler farklılık gösterse de işlemler kişi isteklerine göre uygulanır. Operasyon şeklinde gerçekleşen dudak dolgusunun işlemleri 15-20 dakika arasında yapılabilir.

Ancak ameliyat işlemleri daha uzun sürebilir. Dolgu işlemlerinde tedavilerinde enjekte edilebilen dolgu yöntemleri sayesinde dudak doldurma ve büyütme işlemleri uygulanır.

Yağ enjeksiyonu ve implant yöntemleri bir diğer uygulanan işlemler arasında gösterilebilir. Dudak dolgusu için günümüzde en çok kullanılan yöntem enjeksiyon işlemidir.

Kalıcı Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Genel olarak dudak dolgusu geçici şekillerde yapılan işlemlerdir. Bu işlemi gerçekleştirmenin sebebi dudaklara dolgunluk vermektir ama belirli bir süre sonra dolgular kaybolur. Çünkü dudaklar üzerlerinde bulanan maddeyi emerek yok eder.

Kalıcı dudak dolgularında dolgunlaştırma ve kalınlaştırma için farklı tıbbi malzemeler kullanılır. Ancak her yöntem gibi kalıcı dudaklar operasyonunda da sıkıntılar gerçekleşebilir. Bunun gerçekleşmemesi için seçilen yöntemin kişilere uygun olması gerekir.

Eğer permalip dudak implantı kullanılırsa kalıcı dudak operasyonu işlemlerinde sıkıntılar çıkmaz. Bu kalıcılık uzun süre boyunca kullanılabilir.

Dudak Dolgusunun Tedavi Yöntemleri

Dudaklara yapılacak yöntemler hyalüronik asit maddesi ile birlikte kullanılır. Bu madde sayesinde dudaklar için yapılacak tedavi yöntemleri istenilen şekillerde sürmektedir. Hyalüronik asit insan vücudunda bulunduğu için bu yöntem diğer iğneli yönteme göre tercih edilir.

Dudak Dolgusu Sonrası

Bu dolgu işlemlerinden sonra dudaklarda şişlik ve dudak kenarlarında kızarıklıklar olabilmektedir. İşlemden sonra dudaklara soğuk pres uygulanarak bölgenin soğuk kalması sağlanabilir. Soğuk pres yöntemi kaşıntı, morarma gibi etkileri aza indirir.

Dolgu operasyonundan sonra egzersiz yapılmamalıdır. Bol su içmek yan etkilerin azalmasına yardımcı olur. Yüz üstü uyunmamalıdır. Tedaviden sonra dudaklara kozmetik malzeme sürülmemelidir.

İğnesiz Dudak Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Dudakların daha kabarık ve şekilli görünmesi için iğnesiz dudak dolguları geliştirilmiştir. Bu iğnesiz dolgu işlemi ağrısız bir uygulamadır. Bu işlem görünüm açısından kişiyi rahatsız ettirmez. Hızlı ve güvenilirliği yüksek bir işlemdir.

Cilt yapısına göre uygulanma yöntemi değişir. Daha çok hassas cilt yapıları için uygulanabilen bir dolgu yöntemidir.

Hyaluron kalemi kullanılması sayesinde dudaklarda delikler ortaya çıkmaz. İğnesiz yöntemler sayesinde dudaklar ve kenarlarında reaksiyonlar meydana gelmez.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusunun kalıcılığı kişiye göre değişmektedir. Ortalama olarak 1 yıla kadar geçerli süresi vardır. Ancak uygulanan yöntem ve yöntemin kalitesi burada ön plana çıkar. Kaliteli yöntemler uygulanırsa uzun süreli kalıcılık olabilir.

Dolgu işlemlerinde yaş, dudakların yapısı, enjekte edilen dolgu yöntemine göre değişmektedir. Hyaluronik asit dudak dolgusuna uygulandığı zaman kalıcılık etkisi 6 ve 12 ay arasında sürmektedir. Bu süre dolduktan sonra tekrar bu tedavi yöntemi yapılabilir. İstenilen ölçülere ulaşabilmek için yeterli miktarlarda dolgu kullanmak gereklidir.

Dudak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Dudaklar yüz bölgesinin en dikkat çekici yerleri olduğundan bu bölgeye yapılacak işlemler önem sarf etmektedir.

Dudak dolgusunu tercih eden kişiler bu görüntülerinden hoşlanmayabilir. Bu sebeple dolgu işlemi yaptırırlar. Yapılacak işlemler kişiye özgüven kazandırır. Özgüven sayesinde insanlar arasına karışmak ve hayatı sürdürmek kolay bir hale gelir.

Dudak Dolgusunun Maddeleri Nelerden Oluşur?

Dolgu maddesi olarak en çok kullanılan ürün Hyalüronik asittir. Dolgu denildiğinde hyalüronik asit ortaya çıkar ve insan vücudunda bulunur. Bu maddeler eklem kayganlığını sağlar ve cildi gerginleştirir. Hyalüronik asit uygulandığı alanda şekli bozmaz. Bu sebeple en çok kullanılan dolgu malzemelerinden birisidir.

Hyalüronik asit kozmetik ürünlerinde de kullanılabilir. Vücutta bulunduğu için yan etki ve alerji oluşturmaz. Bunun dışında göz altı ışık dolgusu, göz çevresi kırışık dolguları gibi doldu maddeleri de bulunmaktadır.

Dudak Dolgusunun Tedavisi Güvenli Mi?

Dolgu işlemlerinin hafifçe görülebilen yan etkileri vardır. Dudak dolgusunun tedavisi yapmak için uygulanan işleme bakmak gerekir. Bazı kullanılan yöntemlerde herhangi bir sıkıntı çıkmayabilir. Yan etkilerin ortaya çıkmasında kişilerin fizyolojik yapıları da ön plana çıkar.

Enjekte edilen jel ve iğneler içerdiği maddeler dolayısı ile risk oluşturmaz. Çünkü Hyalüronik asit insan vücudunda bulunur ve sorun meydana getirmez. Uyguma bittikten sonra ortaya çıkabilecek olan kızarıklık ve şişlik gibi etkiler yavaşça geçer.

Dolgu Acı Verir Mi?

Yüz bölgeleri için yapılması istenilen tedavi süreçleri acısız olabilmektedir. İşlem yapılmadan önce dudaklar uyuşturulduğundan herhangi bir acı his duyulmaz. Bu acı hissinin oluşmaması için iki temel uyuşturma yöntemi kullanılmaktadır.

Dudaklar için yapılacak operasyonlarda kremler direkt dudaklara uygulandığında dudaklar 25-30 dakika gibi bir sürede uyuşur. Bu yöntem büyük oranda acı hissini ortadan kaldırır. Bazı kişiler acı hissetmemek için acısız operasyonlar tercih etmektedirler.

Enjektör yardımı ile hissizleştirme uygulaması yapılabilir. Ortalama olarak 4-5 saat arasında dudaklar hareket edemez ve acı hissedilmez. Dolgu işleminde bazı hastalar enjektör tekniğini kullanmak isterken bazıları da krem tekniğini tercih etmektedirler.

Dudak Dolgusunun İşlemi Nasıl Yapılır?

Dolgu yaptıracak kişilerle dudak dolgusunun tedavisinden önce konuşmak gerekir. Dudaklarının nasıl bir görüntüde olacağını uzmana anlatmalıdır. Uzman hastanın düşüncelerini dinledikten sonra işleme geçer. Yapılacak yöntemler enjektör yardımı ile uzun sürmeden bitirilebilir. Enjektörler cilt altlarına uygulanmadan önce hastaya anestezi verilerek dudak bölgesi uyuşturulur.

Operasyonun süresi uzman doktora göre değişmektedir. Dolgu işlemi en az 10 dakika en fazla 30 dakika sürebilir. Dolgu yönteminde kullanılan en önemli madde hyalüronik asittir ve bu maddeyi insan vücudu kendi başına üretebilir. Hyalüronik asit iğneler aracılığı ile işlemin yapıldığı bölgeye uygulanır.

Etkisi Ne Kadar Sürecek?

Dolgunluk etkisi kişinin yaşı, kullanılan malzeme ve dudak malzemesine göre değişmektedir. İşlemlerde Hyalüronik asit kullanılırsa dudak dolgusunun etkisi uzun sürebilir. Ortalama olarak 1 yıl kadar etkisi sürmektedir.

Dudak şekillendirme operasyonu işlemi bittikten bir yıl sonra dolgunun tekrar yenilenmesi gereklidir. Dolgu yapıldığında bazen az bir malzeme miktarı kullanılırken bazen bu fazla olabilir. Dudaklarda arzu edilen sonuç alınıncaya kadar birçok malzeme kullanılabilir.

Hyalüronik asitin kalıcı özelliği olmadığından vücut bu dolgu maddesini emebilir. Yaşam tarzı, çevresel etkiler ve benzeri şeyler dolgunun etki süresini belirler. Bu cerrahi yöntemler uygulanarak dudak dolgusunun işlemleri güvenli bir şekilde yapılabilir.

Doğal Dudak Dolgusu Yaptıranlar

Doğal dudak tekniği ile yapılan yöntemler sayesinde dudaklarda herhangi bir işlem yapıldığı belli olmaz. Doğal bir görünüm elde etmek isteniyorsa dudak dolguları kademeli olarak yapılmalıdır.

Doğal dudak yöntemi için yapılacak işlemleri seans olarak ayırmak gereklidir. Dudak dolgusu seanslara, oluşabilecek zamana göre şekil almaya başlar. Basamak halinde yapılan bu işlem sonrası doğal dudaklar meydana gelebilir.

Dudak Dolgusu Fiyatları 2024

Bu işlemin fiyatları çok çeşitlidir. Dudakların şekli için yaptıracağınız yöntem ve malzemenin kaliteli olması gereklidir. Yapılacak işlemlerin Dermatolojik olarak onaylı olması gereklidir. Kullanılan malzemelerin sertifikalı ve güvenilir olunduğundan emin olmakta gereklidir.

Bütün işlemler uygulama yapılan kliniğe, kullanılan malzemelerin doğru ve kaliteli olmasına dayanır. Ayrıca operasyonları yapacak olan doktorların da işlerinde uzman olması gerekmektedir. Dudak dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.