Dhi Saç Ekimi Nedir?

Dhi saç ekimi yönteminin en önemli özelliği,saçlar tıraş edilmeden saç ekimi yapılmasıdır. DHI saç ekimi tekniği en hassas saç ekimi tekniğidir. İşlem sonrasında hiçbir dikiş ve yara izi kalmaz. Bu tedavi yönteminde hastanın başından saç kökleri tek tek alınır ve Choi adı verilen implanter kalemle saçsız bölgelere ekilir.

Dhi saç ekimi tekniği doğru uygulandığı takdirde en iyi yöntem denilebilir. Bu yöntemin FUE tekniğinden farkı ise deliklerin toplu olarak açılmasıdır. Dhi saç ekimi yöntemi diğerlerine göre daha çok tercih edilir. Bunun sebebi de toplanan greftlerin bekletilmeden ekilmesidir. Bu sayede işlemin başarı oranı daha yüksek olmaktadır.

Dhi‘da Kullanılan Kalemlerin (İmplanter Pen) Özellikleri Nelerdir?

Tükenmez kaleme benzeyen yaylı bir kalem olup Dr.Choi tarafından kullanıldığı için DHI saç ekim yöntemine aynı zamanda implanter pen tekniği de denilmiştir. İmplanter uçlarında silindirik şekilde ve keskin iğneler bulunmaktadır. Bu iğnelerle saç ekimi yapılırken delikler teker teker açılır ve greftler eş zamanlı olarak deliklere yerleştirilir.

İmplanter pen yaylı sistemle çalışan mekanik küçük bir aygıttır. Bu cihaz kullanılarak saç kökleri toplanır ardından ince uçlu yapısı ile kafa derisine basıldığında içindeki greftleri açılan deliklere kolayca yerleştirir.

Dış kısmı teflondan yapılmıştır ve 130-140 dereceye kadar sterilizasyona dayanıklıdır. Saç ekiminin hızlı gerçekleşmesi için her işlem sırasında 4-6 tane implanter pen kullanılır. Bu sayede daha kaliteli ve detaylı bir ekim işlemi gerçekleşir.

Dhi Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

İşlem öncesinde hastanın saç yapısı, tıbbi geçmişi incelenerek saç analizleri ve çeşitli testler yapılır. Ardından lokal anestezi uygulanır ve bu sayede işlem sırasında hiç acı hissi oluşmaz. İşlem esnasından öncelikle donör bölgedeki saç kökleri implanter pen’le toplanır.

Saç köklerinin nakli için en doğru açı belirlenir. Ardından saç kökleri kalemin içine yerleştirilir. Bu işlem sırasından kesik açılmaz. Sadece deride yuvarlaklar açılır ve toplanan greftler bunların içine konulur. DHI saç ekim sonrasında saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girer.

Dhi Saç Ekimi Operasyonu Kimlere Uygulanır?

İşlem esnasından kullanılan iğneler herkes için uygun olmayabilir. Bunun için Dhi saç ekiminin öncesinde detaylı muayene ve bir ön inceleme yapılmalıdır. Bununla birlikte tıraş olmadan saç ekimi yaptırmak isteyenler için en uygun teknik DHI saç ekim tekniğidir. Hem kadın hem de erkekler için uygulanan bir saç ekimi yöntemidir.

Dhi Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

 • Toplanan greftlerin bekletilmeden ekilmesi saç ekiminde başarı oranını yükseltir.
 • Dhi saç ekiminin tekniğinde saçlar daha sık şekilde ekilir ve daha doğal saçlar oluşur.
 • Var olan saçlar bu yöntemde zarar görmez. Saç dökülmesi tamamlanmış olan hastalarda da bu yöntem kullanılabilir.
 • DHi saç ekimi yönteminde kullanılan özel kalem sayesinde açı ve yön verme daha kolay yapılır.
 • Kullanılan implanter pen sayesinde saç kökleri genişliğinde delikler açıldığı için işlem en az hasarla tamamlanır.
 • Choi adlı implanter pen adlı kalem sayesinde greftler bekletilmeden daha sağlıklı bir şekilde ekilir. Bu sayede kök kaybı riski en aza indirilmiş olur.
 • Hasta hızlı bir iyileşme süreci yaşar.

Sık Sorulan Sorular

DHI saç ekimi için sık sorulan soruları sizler için bir araya topladık. Aşağıda yer alan soruları ve cevapları okuyarak merak ettiklerinizin cevabını bulabileceksiniz.

Saç Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı saçlara sahip kişilerde 50-100 arası saç teli günlük olarak dökülür. Sağlıksız saçlar ise bu sayıdan daha fazla dökülür. Saç kaybının sebepleri şunlardır:

 • Hormonlar ve beslenme bozukluğu,
 • Stres,
 • İlaçların yan etkileri,
 • Genetik eğilim,
 • Kafa derisindeki bir hastalık,
 • Saç büyümesinde bozukluk,
 • Yanık ve kaza gibi durumlarda oluşan saç kaybı,
 • Kullanılan kimyasallar ve kozmetik faktörler,
 • Kemoterapi gibi tedavi süreçlerdir.

Yaş Sınırı Söz Konusu Mudur?

Teknik olarak Dhi saç ekim için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Dhi Saç Ekiminde Süre Ne Kadardır?

İşlem yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. Bu süre saç ekimi yapılacak derinin yapısı, ekim yapılacak alanın genişliği, hekimin kullandığı yöntem ve deneyimi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. DHI saç ekim işleminde kanal açma ve kök yerleştirme işlemi aynı anda yapılır.

Bu nedenle kanama riski de çok azdır. İşlem sonrasında kızarıklık ve kabuklanma olması normaldir. Saçlar ikinci gün ılık suyla yıkanabilir. Doku hasarı minimum olduğu için iyileşme süresi de oldukça kısadır. 7-10 gün arasında tamamen iyileşme sağlanır ve hasta normal hayatına dönebilir.

Yeni Saçlara Kavuşma Süresi Ne Kadardır?

Yeni saçlar yaklaşık 15 gün içinde çıkar. DHI saç ekim yapıldıktan 3-4 ay sonra ise yeni saçlar çıkmaya başlar. Her ay yeni saçlar çıkar ve bu süreç 9-10 ay devam eder. 10 ay sonunda istenen doğal saç görüntüsü elde edilir.

Dhi Saç Ekim İşlemi Birkaç Kez Yapılabilir Mi?

İstenen sonuç elde edilemezse DHI saç ekim ikinci kez de yapılabilir. Ancak ilk işlemden sonra en az 6 ay geçtikten sonra ikinci seans yapılabilir.

Dhi Saç Ekiminde Saçlar Ne Kadar Uzar?

Saçların uzaması çevresel faktörlere, saçın yapısına göre değişkenlik gösterir. Öncelikle saç ekiminden sonra bir iyileşme süreci vardır. 3 ay süren bu iyileşme sürecinden sonra yeni saçlar çıkar. İstenilen saç uzunluğuna ulaşmak ise 1 yılı bulur. 1 yılın sonunda ise saçlar doğal saçlar gibi uzamaya devam eder.

Dhi Saç Ekimi Herkes İçin Uygun Mudur?

Bu saç ekimi operasyonu uzman cerrahlar tarafından yapılır. Uzman cerrahlar tarafından implanter pen kullanılarak yapınla DHI saç ekim işlemi herkes için uygun değildir. İnce telli ve kıvrımlı saç yapısına sahip kişilerde bu yöntem kullanılmaz. Ancak hekim tarafından kullanılan kalem ucu saçlara göre değiştirilerek kullanılabilir.

Yeni Saçların Görüntüsü Nasıldır, Kontrol Edilebilir Mi?

Saç ekimi işleminden sonra oluşacak olan yeni saçların görüntüsü saç yapısına, saç kökü yapısına ve özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bazı saçlar daha erken uzarken bazılarında uzama daha yavaş gerçekleşir. Genel olarak saçlar eski formuna 1 yıl içerisinde kavuşur.

En iyi sonuçlar için saçların tamamı dökülmeden Dhi saç ekim yapılmalıdır. Bu işlem sonunda uzayan saçlar kalıcıdır. Saçların kalıcılığı ve uzunluğu kontrol edilebilir. Ancak bu süreçte iyileşme ve bekleme süreci önemlidir. Saçların uzunluğunun kontrol edilmesi için DHI saç ekim işleminden sonra 1 yıl geçmesi gereklidir.

En İyi Dhi Saç Ekimi Merkezleri

En iyi saç merkezi maliyet ve başarı oranı gibi faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte kişiye göre değişkenlik de gösterebilir. Yapılan yorumlara göre en çok tercih edilen saç ekimi merkezleri için belirli ortak kriterler vardır.

Merkezlerin hepsinde görülen özelliklerden biri de hastalarına bilgilendirme sürecinde çok iyi açıklamalar yapılmasıdır. Kişiye göre en iyi tekniği seçmeleridir.

Dhi Saç Ekimi Fiyatları 2023

Bu yöntem ile yapılan saç ekimi daha fazla beceri gerektirdiği için daha maliyetli olabilir. Seçilen hastane ve hekimin başarı oranı, kullanılan yöntem ve işlem esnasında kullanılan medikal cihazlar gibi faktörler Dhi saç ekimi fiyatlarını değişken kılmaktadır. Dhi saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.