Cinsiyet Değiştirme Nedir?

Cinsiyet değiştirme operasyonu farklı bir cinsel kimliğe ait hisseden bireylerin,taşıdıkları cinsel kimliğe geçmeleridir.

Cinsiyet Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kadından erkeğe yahut erkekten kadına dönüşmek için yapılan cerrahi uygulama olan cinsiyet değiştirme operasyonunun gerçekleşmesi için hastane, komisyon raporları, mahkeme kararı alınması gerekir.

Erkek cinsiyetine sahip olmak isteyen kadınlar için cerrahi işlemlerle penis yapılır. Bunun için iki yöntem kullanılır. Bunlar ön kol derisiyle veya bacaktaki ince kemik üzerinde bulunan deriyle yapılan protezlerdir.

Cinsiyet değişim ameliyatları; yeni idrar yolu oluşturulması, penisi oluşturacak flapların hazırlanması ve alt yüzden görünüm gibi aşamalardan oluşmaktadır.

Kadın cinsiyetine geçmek isteyen erkeklere uygulanan ameliyatlarda ise penis derisi dipten çepeçevre kesilir. Eldiven parmağı gibi yüzülür ve çıkarılmaktadır. Derisiz kalan peniste süngersi dokular iki yana kasık derisi altına gömülmektedir. Böylelikle vulvanın büyük dudakları gibi kabarıklık meydana getirilmektedir.

Cinsiyet Değiştirme Hangi işlemler Kullanılır?

Erkekten kadına cinsiyet değiştirmenin işleminde:

 • Meme Büyümesi: Hormon tedavisi ile başlanan bu işlemde genellikle meme büyütme estetiği uygulanmaktadır.
 • Genital Rekonstrüksiyon: Klitoris, vulva oluşturulması, labia minör, üretranın kısaltılması, cinsel birleşmeye imkan tanıyan şekilde vajina oluşturulmasıdır.
 • Yüz Estetiği İle Maskülen Yapının Feminen Hale Getirilmesi: Dudak ve yanak dolguları, burun estetiği, adem elmalarının küçültülmesi ve çene küçültülmesi işlemleridir.
 • Ses Teli Ameliyatı: Ses terapisi sayesinde istenilen tonda konuşulması sağlanır.

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirmenin işleminde:

 • Mastektomi: Düz bir göğüs yapısı elde edilmesini sağlayan işlemdir.
 • Histerektomi: Uzun süre testosteron kullanılmaması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Adet kanamaları da bu sayede önlenir.
 • Genital Rekonstrüksiyon: Vajinanın çıkarılması, cinsel ilişki için yeterli büyüklükte penisin oluşturulması ve üretranın uzatılması işlemlerini içermektedir.

Cinsiyet Değişikliği Öncesinde Ne Yapılır?

Geçiş operasyonları için kişilerin birtakım yeterlilikleri karşılaması gerekmektedir. Ülkemizdeki şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Mahkemenin izin vermesi,
 • Cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunlu olması,
 • Bekar olmak,
 • Üreme özelliğinden yoksun olmak şeklindedir.

Cinsiyet değişikliği; yalnızca sağlık ve tıp alanı içerisine dahil değil. Bu süreç hukuk alanının da konusudur. Dolayısıyla cinsiyet değişikliği öncesinde hastanın hukuksal sürecini tamamlamış olması gerekir.

Cinsiyet Değişikliği Sonrası İyileşme Süreci

Ciddi bir iyileşme süreci söz konusudur. Cinsiyet değiştirmesi ameliyatları bir dizi operasyonları kapsar. Yapılan ameliyat sonrasında beli bir dönem hareketsiz bir şekilde dinlenmek etmek gerekiyor. Kadın bedeninden erkek bedenine geçiş yapanların daha dikkatli olması gerekiyor. Kadın bedeninden erkek kimliğine geçişte memenin alınmasında sorunlar yaşanabilmekte veya iyileşme geç olabilmektedir.

Cinsiyet Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Tıbbi ve hukuki süreç iç içe ilerler. Cinsiyet değiştirmesinin süreci ne kadar sürer sorusuna verilecek cevap, kişi ve dava için farklı olmaktadır. Cinsiyet değiştirme davası, Türk Medeni Kanunu madde 40 hükmü kapsamında iki safhalıdır.

Bunlardan birincisi cinsiyet değişikliğine izin davasıdır. İkincisi izin alınmasıdır. Sonrasında gerekli tıbbi operasyonun olması devamında açılan nüfusta isim – cinsiyet değiştirme davasıdır.

Cinsiyet değişikliğine izin davası sürecinde, sorumlu mahkeme davacıyı hastaneye sevk eder. Bu süreç, hastane tarafından hormon desteğini içerir. Konuyla ilgili SGK genelgesi uyarınca 1 yıldan az sürmez. Bu sürecin sonu, tüm raporun alınıp mahkemeye ibrazı takibinde, mahkemece izin kararı verilmesi ile tamamlanır.

Bu kararın kesinleşmesi ile gerekli ameliyat süreci tamamlanır. İkinci safha nüfusta isim ve cinsiyet değişikliği davası açılmasıdır. Süreç her birey için değişir. Genellikle ortalama bir ile iki yıl arasındadır.

Kişinin dava süreci öncesinde hormon desteği alması ve hastane kaydı olması hallerinde ilk davada belirtilen 1 yıllık hastane takibi daha kısa sürebilir.

Cinsiyet Değiştirme Kim Yapar?

Her iki cinsten biri cinsiyet değişikliğine gitmek istediğinde ilk olarak mahkemeye başvurur. Mahkeme tarafından onay alındığında cinsiyet değiştirmesi ameliyatını gerçekleştirilebilir. Hastane tarafından işleme başlanıyor.

Erkek birey kadın olmak istediğinde penisin alınması gerekiyor. Bunun için bu işlem ürologlarca gerçekleştiriliyor. Vajina ise plastik cerrahın şekillendirmesiyle tamamlanıyor. Vajinanın yapılışı penise ait olan deriden sağlanabilmektedir.

Bu süreç tamamlandığında ise kişide hormon takibi yapılır. Gerekli tedavi süreci başlamış olur böylece. Devam eden süreçte hormon desteği gerebilir. Böyle durumlarda takviyeler ile bu tamamlanır.

Erkeklikten kadınlığa geçiş süreci daha kolaydır. Kadınlıktan erkekliğe geçiş ise biraz daha uzun ve zorludur diyebiliriz. Öncelikle meme ameliyatı yapılır. Meme organlarının alınması plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Bir diğer önemli etken, baştan yapılması gereken penis organının oluşturulmasıdır. Bunun için belirlenen süre tamamlandığında plastik cerrahlar tarafından kişinin vücudunun uygun bölgelerinden alınan deriler sayesinde penis oluşumu sağlanır.

Cinsiyet Değiştirme Sonrası Bakım Nasıl Olur?

Cinsiyet değiştirmesi sonrasında süreç oldukça önemlidir. Çünkü kadının erkeğe, erkeğin kadına dönüşme süreçlerinde bazı kişisel bakımlarda değişkenlik yapılmak zorunludur. Yapılan işlemlerin olumlu sonuçlanabilmesi için hastanın durumu göz önünde tutulmalıdır. Sonrasında uygun olan bakım hakkında doktor tarafından bilgi verilir.

Cinsiyet Değiştirmenin Yasal Boyutu Nedir?

Kesin olarak cinsiyet değişikliğine karar veren kişinin bulunduğu bölgeye bağlı olan nüfus müdürlüğüne karşı kişinin asliye mahkemelerinde dava açması gerekir. Dava süreci sonrasında Türk Medeni Kanunu’nun 40. Maddesi kapsamında alınan izin ile cinsiyet değişikliği operasyonu yapılabilir.

Mahkeme sürecinde şart tutulan durumların başında üreme yoksunluğu gelir. Bu şartın nedeni ameliyat sonrasında cinsiyet değiştiren kişinin üreme fonksiyonlarının sonlandırılmasıdır.

Yanı sıra operasyonlar esnasında yaşanan herhangi bir durumda üreme işlevinin sonlandırılamaması sonucunda üreme meydana gelmesi; soy hukuku alanında problemler yanşamasına neden olabilir.

Kişi Kendini Nasıl Hisseder?

Ameliyat sonrası dönemde kişi, gerektiğinde psikoloji destek almalıdır. Bununla birlikte zaten ameliyat öncesinde kişinin söz konusu ameliyata geçişi için psikiyatrlar tarafından kontrole tabi tutulması gerekir.

Fiziki olarak kişi, olumlu ve olumsuz sonuçlar için bilgilendirilir. Böylece bu sürece hazırlanıyor. Ülkemizde cinsiyetini değiştirmek isteyenlerin 100 kişiden 70’i kadın bedenine sahip olmak için bu yönteme başvurmaktadır.

Tıbbi olarak karşı cinse geçiş yapmak isteyenler ve eşcinselliğin farklı kavramlar olduğunun da altını çizmeliyiz. Eğer kişi doğduğu beden içinde yaşamaktan mutlu değilse ve bu sosyal ve iş yaşamına aynı zamanda beşeri ilişkilerine kadar etki ediyorsa cinsiyet değiştirmenin operasyonu kaçınılmazdır.

Cinsiyet Değiştirmenin Nedenleri Nelerdir?

Yaşantı ve hissiyata bağlı olarak hormon kontrolleri farklılık gösterir. Hormon kontrollerinde her şey normal görünse dahi bazı durumlarda kişinin hissettiği farklı olabiliyor.

Bu sebeple günümüzde birçok kişi aile – çevre baskısı sebebiyle bu duyguyu bastırıp evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Ama içinde olan duygularına engel olamayacağı için kendisini hem sosyal hem de kişisel olarak sıkışmış hissedebiliyor.

İnsanların mevcut cinsiyetlerini neden değiştirmek istediklerine dair çeşitli faktörlerden bahsedilebilir. Bununla birlikte kişinin hormonal durumu, sosyal çevresi, doğup büyüdüğü coğrafya gibi farklı etmenler karşımıza çıkmaktadır.

Cinsiyet Değiştirme Fiyatları 2024

Yapılan cinsiyet değiştirme ameliyatları, kadın ve erkeğe göre değişir. Gerçekleştirilen işlemlerin farklı olmasından kaynaklı, cinsiyet değiştirme fiyat bilgisi de değişkenlik arz etmektedir. Cinsiyet değiştirme fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.