Çene Dolgusu Nedir?

Çene Dolgusu, çene bölgesine yapılan dolgularla çenenin istenen şekle getirilmesine denir. Çene, yüzde en belirgin ve dikkat çeken bölgelerden biridir. Çenenin güzelliği, yüz güzelliğini doğrudan etkiler. Yaşlanma, genetik ve çevresel faktörler ile zamanla çene yapısı deforme olur ve bir miktar doku kaybı olabilir.

Çenenin normalden uzun ve sivri olması veya küçük olması gibi durumlarda dolgu işlemi ile çenede istenen görünüm kolayca elde edilir. Bu durumda çene yapısını belirginleştirmek ve ameliyatsız şekilde çeneyi yüz ile daha uyumlu ve orantılı hale getirmek çene dolgusu işlemiyle mümkün olmaktadır.

Bir diğer adı jawline olan bu dolgu işlemi günümüzde en popüler olan estetik uygulamalardan bir tanesidir. Çene dolgusu, dolgu ile düzeltilecek olan yapısal bozukluklarda yapılabilir.

Çene dolgu işlemi 18 yaş üstü genel sağlık durumu iyi olan her bireye yapılabilir. 18 yaş altı için ise öncelikle çene şeklinin oturması beklenir. Gerekli durumlarda ise ebeveyn izinleri ile çene dolgusu yapılabilir.

Çene Dolgusu Neden Uygulanır?

Dolgu işlemi yapılmadan önce hasta ile hekim arasında fikir alışverişi ve çeşitli testler yapılır. İşlem öncesinde yüzün profil görünümü her açıdan fotoğraflanır, incelenir ve yapısal bozukluklar belirlenir.

Hastanın beklentilerine göre dolgu için uygun yöntem seçilir. Dolgu işleminde insan vücuduna zararı olmayan vücutla uyumlu ürünler kullanılır. Çene dolgusunun işleminde 3 yöntem vardır. Bunlar:

-Hyaluronik asit ile dolgu yöntemi,

-Kişinin kendisinden alınan fazla yağların enjekte edilmesi yöntemi olarak sıralanır.

Çene dolgusunda yapılan bu üç yönteme başlamadan önce gerekli test ve durum analizleri gibi süreç hakkında kişiye bilgilendirilme yapılır. Ardından dolgu yapılacak bölgeler tespit edilir. Çene dolgusunun işleminde çoğunlukla hyaluronik asit kullanılır. Bu asit insan vücudunda da üretilen ve yaş ilerledikçe üretimi azalan faydalı bir maddedir.

İnsan vücuduna herhangi bir zararı yoktur. Çene dolgusunda hasta ile fikir alışverişi yapılarak hekim tarafından en uygun yöntem belirlenir ve hastaya uygulanır. İşlem öncesinde anestezik krem sürülür. Kişinin ağrı eşiği çok düşük ise lokal anestezi yapılır.

Böylece işlem sırasında hiçbir acı hissi yaşanmaz. Dolgu işlemi 15-20 dakika kadar sürer. Ardından hasta normal ve iş hayatına geri dönebilir. İşlem sonrasında kızarıklıklar olabilir. Bunlar kısa sürede geçer. Dolgu işlemi tek seans yapılan bir işlemdir.

Çene Dolgusuna Neden İhtiyaç Duyarız?

Dolgu işlemi çene yapısının beğenilmediği durumlarda ve çenede yapısal bozuklukları olduğu durumlarda yaptırılır. Genellikle dolgu işleminin tercih edildiği durumlar şunlardır:

-Çenenin belirsiz olması,

-Çenenin geniş veya geride olması,

-Çenenin sarkması,

-Çenenin sivri veya düz olması,

-Çene ucunda derin gamzelerin bulunması durumlarında çene dolgusuna ihtiyaç duyulur.

Çene Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

  • Ameliyatsız bir yöntem olan çene dolgusu tek seansta yapılan basit ve pratik bir işlemdir. Konforludur. İyileşme süreci yoktur. Tek seansta çenede istenen görünümü elde edilir.
  • Dolgu sonrası kişi hemen normal hayata dönebilir. Uzun vakitler ayırmaya gerek yoktur.
  • Dolgu işlemi sonrası yüzde daha hoş ve estetik bir ifade oluşur.
  • Çene hattının belirginleşmesi ile daha genç bir yüz elde edilir.
  • İşlem sonrasında komplikasyonlar gelişmez.
  • İşlem sırasında ve sonrasında bir ağrı hissi yaşanmaz.

Çene Dolgu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Dolgu işleminin etkisi 2-3 gün sonra net şekilde görülmektedir. İşlem sonrasında oluşan kızarıklık ve şişlikler 2-3 saat içinde geçmektedir. Bu sürede hamama, sauna ve havuza girilmemelidir.

-Çene bölgesine kese ve peeling işlemleri yapılmamalıdır.

-Alkol ve sigara tüketilmemelidir.

Çene Bölgesinde Gözlemlenen Şekil Bozuklukları Nelerdir?

-Çene hattını belirsiz olması,

-Çenenin sarkmış olması,

-Çenenin asimetrik olması,

-Çenede görülen hacim kaybı,

-Çenenin normalde büyük veya küçük olması gibi şekil bozuklukları çene dolgusuyla tedavi edilir.

Çene Ucu Dolgusu Eridikten Sonra Çenede Herhangi Bir Problem Yaratır Mı?

Hayır, yaratmaz. Çene dolgusunda kullanılan hyaluronik asit zamanla vücut tarafından emilerek dışarı atılır. Bunun çeneye veya vücuda hiçbir zararı yoktur.

Dolgu ile Hangi Estetik Sorunlar Tedavi Edilir?

İşlem ile çenedeki eşitsizlik, sarkmalar asimetrik yapı, çukurluk, çene ucundaki derin gamzeler gibi estetik sorunlar kolayca tedavi edilir. Çene dolgusuyla çene daha belirgin hale gelir. Bu da yüze daha kemikli ve daha maskülen bir hava katar. Çenede ileri derecede olan ve cerrahi işlem gerektiren bozukluklar için dolgu işlemi uygulanmaz.

Dolgu Ne Kadar Kalıcıdır?

Dolgu işlemi kullanılan malzemenin kalitesine ve kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genel olarak kalıcılık süresi 1-1,5 yıl arasından olmaktadır.

Dolgu Geri Alınabilir Mi?

Evet. Çene dolgusunda enjekte edilen hyaluronik asit insan vücudu ile uyumlu ve eriyebilen bir madde olduğu için eğer dolgu işlemi sonucu beğenilmezse dolgu eritilerek işlem geri alınabilir.

Bu işlem için dolgu yapılan bölgeye dolgu eritici madde enjekte edilir ve dolgu kısa sürede eriyerek kaybolur, çene eski haline döner. Bu da hastaları psikolojik olarak rahatlatan bir durumdur.

Çene Dolgu Uygulama Süresi Ne Kadardır?

Jawline işleminin uygulama süresi anestezi süresi ile birlikte 15-20 dakika sürmektedir. Uygulama süresi kısadır, hastanede kalmayı gerektirmez ve günlük yaşamı olumsuz etkilemez.

Dolgu Ağrılı Mıdır ve İşlem Ne Kadar Sürmektedir?

Dolgu işlemi klinikte steril koşullarda ve uzman hekim tarafından yaptırılır. Anestezik krem ile uyuştuğu için hiçbir acı hissedilmez. Dolgu 15-20 dakika içinde biten konforlu bir dolgu işlemidir.

Jawline Dolgu ile Genç Bir Yüz Elde Edilir Mi?

Evet. Genç bir yüz görünümü için üçgen şeklinde bir yüz hattına sahip olmak gereklidir. Yaşlanma etkisi ile çene yapısı daha oval görüntü kazanır. Çene dolgusuyla çene hattı daha üçgensi ve belirgin yapıya getirilir. Bu sayede yüz de daha genç bir görüntü kazanır.

Çene Dolgusu İçin Kaç CC Dolgu Kullanılması Gerekir?

Çenenin küçüklüğü, çene yapısı ve pozisyonuna bağlı olarak değişmekle birlikte dolgu için 2 cc veya 2 enjektör dolgu gereklidir.

Çene Dolgusu Yaptıranlar

-Çene dolgusu ile çenem ve çene hattım belirginleşti. Yüzüm daha genç ve çekici görünüyor. Çok memnun kaldım.

-İşlemi keşke daha önce yatırsaydım diyorum. Çenemdeki çukurluklardan ve asimetrik görüntüden tamamen kurtuldum. İşlemde hiç acı hissetmedim.

-Çene dolgusu ile istediğim çeneye kolayca kavuştum. Görenler yüzüne ne sürdün diye soruyor. Çenemdeki ufacık dolgu ile tüm yüz profilim değişti ve gençleşti.

-Çenem yüzüme göre daha geride kalıyordu. Hekiminin destekleri ve beni cesaretlendirmesi ile çene dolgusu yaptırdım. Çenem belirginleşti ve ameliyata gerek kalmadan yüz hatlarım daha estetik bir görüntüye kavuştu.

-Çene yapınızdan memnun değilseniz hiç düşünmende yaptırın derim. İşlemde acı hissettim ve dolgunun etkisini 2 gün sonra gördüm. Daha dolgun ve belirgin bir çene ile daha özgüvenliyim.

Çene Dolgusu Fiyatları 2024

İşlem için seçtiğiniz klinik hekimin tecrübesi, kullanılan dolgu malzemesinin miktarı ve kalitesi, çenedeki yapısal bozukluk gibi çeşitli faktörler çene dolgusu fiyatlarını değişken kılmaktadır. Çene Dolgusu Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.