Bacak Germe Nedir?

Bacak germe işlemi günümüzde birçok erkek ve kadının başvurduğu estetik bir müdahaledir. Yaşın ilerlemesi, hamilelik ve hızlı kilo kaybı gibi nedenlerle vücutta zamanla bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmalar kolajen ve estetik liflerin yapıları ve dizilimlerinde ortaya çıkan değişikliklerin giderilmesi için bacak germe işlemi yapılır.

Vücuttaki bozulmalar, bacaklarda da görülmektedir. Uylukların (üst bacaklar) iç kısımlarındaki deri ince bir yapıdadır. Doğal olarak bozulmalardan daha fazla etkilenir.

Bu bölgede sarkma ve gevşeme görebilirsiniz. Bacak germe estetiği, uyluk olarak adlandırılan üst bacağın iç kısımlarında ortaya çıkan sarkmaların gerdirilmesi aynı zamanda yağ birikiminin giderilmesi adına yapılan bir operasyondur.

Bacak germe işleminin esas amacı, bacak bölgesini inceltmek değil. Operasyon, uyluklardaki deride oluşan bollaşma ile birlikte bu bölgedeki sorunları gidermek amacı taşır. Operasyon sırasında asıl işlem ile hastanın talebi ve deri kalitesi gözetilir.

Yağ alma, bölgesel inceltme gibi estetik işlemler de beraberinde uygulanabilir. Talebe göre karın germe ameliyatı operasyona eklenir.

Bacak Germe İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem, genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon, genel olarak 1-3 saat arasında tamamlanır. Kalın deriye sahip hastalara liposuction yapılmaktadır.

Sarkmış deri yine aynı zamanda yağ dokuları cerrahi işlemle alınmaktadır. Operasyon, derinin gerilmesi ile sona erer. Sonrasında dikişler atılır. Bacak germenin operasyonu sonrası, kişi aynı gün veya bir sonraki gün taburcu olur.

Bacak Germe Ameliyatı Öncesi Süreç Nasıldır?

 • Muayene sonrası cerrahi müdahaleyi yaptırmaya karar veren kişi, ameliyata kadar günde en az 8 saat düzenli bir şekilde uyumalıdır.
 • Üç hafta öncesinden Aspirin almamalısınız.
 • Sigara ve alkol kullanımını bırakmalısınız.
 • Son 1 hafta kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayın.
 • Ağrı kesici ilaçlar alınmamalıdır. Kullanacağınız ağrı kesiciler için doktorunuza danışmalısınız.

Kullandığınız sakinleştiriciler, antibiyotikler, idrar söktürücüler ve diğer ilaç çeşitlerini ameliyattan önce doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü bu ilaçlar kan basıncını düşürür. Potasyum ve sıvı kaybına ya da hormon salgısının engellenmesine neden olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, gebelik ve soğuk algınlığı gibi sağlık durumları doktora bildirilmelidir.

Kişi daha önce bir operasyon geçirdiyse ve bunun sonucunda operasyon sonrası şiddetli bulantı, kusma ya da kanama gibi yan etkiler yaşadıysa doktoruna kesinlikle bilgi vermelidir. Bu noktada hastaya özel önlemler alınması gerekir.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Germe işleminden sonra kişinin dinlenmesi gerekir. Bu dinlenme süresi uzman kişi tarafından belirlenir. Hasta, ağır egzersizler yapmamalıdır. İyileşmenin tam olarak gerçekleştiği ana kadar ağır işlerden ve ağır sporlardan da kaçınmalısınız. Ancak bu şekilde iyileşme kısa sürede sağlanabilir. Doktorunuzun önerilerine tam olarak uymalısınız.

Hastanede kalış süresinde diren takılı tutulur. 1 gün hastanede istirahat edilmesi hastanın sağlığı açısından tavsiye edilir. İlk duşu, operasyondan 2 gün sonra alabilirsiniz.

Ameliyattan sonra ilk hafta boyunca yatar pozisyonda tutarak bacaklarınızı kalp hizasına getirmeniz önerilir. Ödem oluşmaması için kontrollü bir şekilde yürüyüş yapın. Sigara tüketmeyin. Alkol kullanımından kaçının. İşlemden sonra dikiş izleri olacaktır; bacak iç kısmında olduğundan izler görülmez.

Bacak Germe İşleminden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyatı sonrası aşağıdaki paylaştığımız noktalara dikkat etmeniz halinde iyileşme süreci daha rahat geçer. Hasta operasyondan beklediği sonuca böylece ulaşabilir.

Germe ameliyatı sonra dikkat etmeniz gerekenler;

 • İlk 3 hafta dinlenmeye özen gösterin. Bir buçuk ay sonra sosyal yaşama dönebilirsiniz.
 • Operasyon sonrası, ilk 2 gün boyunca dikiş üzerinde bandaj bulunmalıdır. Hafif şekilde pansuman uygulanması gerekir.
 • Cilt altında kalan dikişleri aldırmanıza gerek yok. Dikişler 2 hafta içinde iyileşme gösterir.
 • Bir ay sonra dikiş izleri silinmeye başlar. Bu dönemde dikişleri güneşten koruyun.
 • İyileşme sürecine kadar dikişleri korumalısınız. Ayrıca hijyene dikkat etmeli ve ağır hareketler yapmamalısınız.
 • Operasyondan 2 gün sonra duş alabilirsiniz. 3 hafta sonra ise koşu hariç sportif aktiviteler yapmanızda bir sakınca yok.
 • İlk bir ay pamuklu iç çamaşırı kullanın ve korse takın.

Bacak Germesi İşleminde Başarı Oranı Nedir?

Son yıllarda en çok tercih edilen cerrahi müdahalelerin başında gelir germe operasyonu. Günümüzde kadın ve erkek hastalar için germe ameliyatı sıklıkla yapılmaktadır. Germe işleminden %100 başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Bacak bölgesinde çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen sarkmalar kalıcı bir şekilde giderilebilir.

Başka bir yöntemde elde edemeyeceğiniz sıkılaşma bu işlemle sağlanabilir. Kişinin öncesinde işlem için uygun olup olmadığına doktor tarafından karar verilmelidir. Germe için uygun olan kişiler başarı yüzdesi hakkında endişe etmeden germe ameliyatını yaptırabilirler.

Bacak Germe Ameliyatı Riskli Midir?

Operasyon, genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi altında uygulanan ameliyatların taşıdığı aynı risklere sahiptir. Kişinin işlemden önce ayrıntılı şekilde süreci değerlendirmesi ve işlem için hazır olup olmadığının doktor tarafından tespit edilmesi gereklidir.

Gerekli tahliller yapılmalıdır. Doktorun iyi seçilmesi halinde olası risklerin meydana gelme ihtimali düşüş gösterir. Germe ameliyatı sonrasında enfeksiyon ya da nadiren yara yerinin açılması gibi durumlar söz konusudur. Operasyondan sonra hekimin önerisine harfiyen uyun. Bu sayede riskleri minimize edebilirsiniz.

Bacak Germenin Sonrasında Ek Operasyon Gerekir Mi?

Operasyon sonrasında genellikle yeniden bir işlem yapılmasına gerek duyulmaz. İşlemden sonra kişinin derisi sıkılaşır. Fazla deriden kurtulur kişi. Yeni yaşamına rahatlıkla devam edebilirler.

Yeniden fazla miktar kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkma problemi ortaya çıkabilir. Hastanın ameliyattan sonra kilo alıp verme konusunda dikkat etmesi ve düzenli spor yapması tavsiye edilir.

Bacak Germesi Sonrasında İz Kalır Mı?

İşlem sonrasında deri sarkması başarılı bir şekilde giderilebilir. İz belli belirsizdir. Bacağın iç kısmında bulunduğundan fark edilmez. Germe ameliyatının izleri bu yüzden kişiye sosyal hayatında rahatsızlık vermez.

Başarılı bir operasyondan sonra eğer olağandışı durumlar yaşanmazsa yeniden sarkma meydana gelmez.

Bacak Germesi İşleminde Yönteme Nasıl Karar Verilir?

Hasta için öncelikle detaylı olarak muayene yapılır doktor tarafından. Bu muayenede hastanın germe işleminden beklentisi doğru bir şekilde anlaşılmalıdır. Hastanın uyluk bölgesi (üst bacak) incelenir. Yağ miktarı, deri kalitesi, sarkma miktarı önem taşır.

Bölgede sadece yağlanma olabilir ve sarkma bulunmayabilir. Bu durumda yalnızca yağ alma işleminin yapılması yeterlidir. Bu uygulama sayesinde bacak incelir ve sıkılaşır.

Hastanın bacakların aynı anda sarkma ve gevşeme olabilir. Bu durumda yalnızca yağ alımı işlemi yeterli değildir. Ek yöntemlerin de kullanılması ile birlikte en başarılı sonuçlar elde edilir. Muayene bu yüzden çok önemlidir. Sağlıklı bir değerlendirmenin ardından yönteme karar vermek mümkündür.

Bacak Germesi İşlemi Hangi Yaşta Yapılabilir?

Her yaştan yetişkin insana bu işlem yapılabilmektedir. Genellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda erkeklere de uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Kişiye bacak germenin yapılması için öncelikle genel sağlık durumunun elverişli olup olmadığı tespit edilmelidir.

Bacak Germe Fiyatları 2024

Ameliyatı fiyatları, sarkan bölgedeki yağ dokusunun niteliğine ve bacak derisindeki sarkma miktarına göre farklılık gösterir. Bacak germe estetiğinde net bir fiyat bilgisi almak için kapsamlı bir muayene yapılması gereklidir. Bacak germe fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.