Annelik Estetiği Nedir?

Annelik Estetiği, doğum sonrası oluşan deformasyonların giderilmesi için yapılan estetik operasyonlarının genel adına denir.

Kadın vücudunda gebelik ve doğum sonrası dönemde göğüslerde büyüme, karın ve kalça bölgesinde kilo alımı, çatlakların oluşumu meydana gelir. Bunun yanı sıra bel, sırt, bacak bölgelerinde kilo alımıyla birlikte yağ miktarında artış meydana gelmektedir.

Bu durumlara karşı birkaç farklı estetik operasyon kombine olarak uygulanabilir. Kadınlarda, doğum sonrası;

 • Bacak ve basen bölgesinde büyüme,
 • Karın sarkması,
 • Göğüslerde büyüme veya hacim kaybı,
 • Kol sarkması gibi vücut sorunları görülebilir.

Doğum ve emzirme dönemi bittikten sonra yapacağınız spor ve diyete karşın bu sorunlar bazen ortadan kalkmaz. İşte bu durumda, annelik estetiği akla gelir.

Bu estetik ile vücudun inatçı yağları ve aynı zamanda sarkan bölgeleri iyileştirilir; güzel bir görünüme kavuşur böylece. Kişiye özel olarak yapılır. Dolayısıyla uygulanacak operasyonun çeşidi kişiye özel olur.

Annelik Estetiği Öncesinde Hazırlık Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi kişinin gebelik sonrası almış olduğu kiloların bir kısmını vermiş olması gerekir. Yani normal kilosuna olabildiğince yaklaşmış olmalıdır. Annelik estetiği kesinlikle kilo verme ameliyatları değildir. Vücut şekillendirme operasyonudur.

Meme ameliyatını kapsayan annelik estetiğinin operasyonu için hastanın en az 1 yıl önce süt vermeyi bırakması gerekir. Bu sayede meme dokusunda süt vermeden, hormonal nedenlerden kaynaklı şişlik gider. Hacim artışı normale döner. Ayrıca süt kanalları kapanır. Ameliyat sonrası enfeksiyon riski bu sayede azalır.

Ameliyat öncesi, hastaların hormonal durumları gebelik öncesi durumunda olmalıdır. Özellikle sigara kullanan anneler ameliyattan 4 hafta öncesi sigarayı kesinlikle bırakmalıdırlar. Ameliyattan sonra en az 4 hafta sigara kullanılmamalıdır.

Kronik hastalığı olan annelerin ilgili branşa konsültasyon yolu ile danışılarak ameliyat için uygun olup olmadıkları netleştirilir. Kombine bir ameliyattır. Dolayısıyla hastaların kan değerlerinin stabil seviyelerin üstünde olması gerekir. Aksi halde ameliyat aralarında en az 6 ay olarak planlanan iki ameliyat seansı olarak yapılması gerekir.

Annelik Estetiği Sonrasında İyileşme Nasıl Olur?

Ameliyat bitiminde anne, odasına transfer edilir. Yaklaşık 5 saat sonra yemek yiyebilir.

 • Yemek yedikten sonra ise ilk olarak hasta önce yatağında oturur pozisyona getirilir.
 • Tansiyonu normal seviyeye gelince kişi, yavaş yavaş yürütülür.
 • Annelik estetiğinin operasyonları, genel anestezi altında yapılır. Kombine bir ameliyattır. Bu yüzden hastaların ameliyattan sonra minimum 2 gece hastanede kalmaları tavsiye edilmektedir.
 • Hastanede kalınan süre boyunca kan değerleri, tansiyonları takip edilmektedir.
 • Kullanılan ağrı kesiciler sayesinde hastanın ameliyattan sonra ağrı duymasının önüne geçilir. Hastanın rahat hareket etmesi amaçlanır.
 • Hastaneden ayrıldıktan sonra kişi, 2 günde bir kontrol edilmelidir.
 • Yaklaşık 1-2 gün sonra göğüslere konmuş drenler alınır.
 • Operasyondan ortalama 5-6 gün sonra liposuction ile birlikte karın germe bölgesindeki drenler alınmaktadır.
 • Kişinin ameliyat alanlarına steril bantlar yapıştırılmaktadır.
 • Hastanın banyo edebilmesi için tüm drenler çıkarıldıktan sonra 2 gün beklemesi gerekir.

Annelik Estetiğinde Yağ Aldırma Nedir?

Liposuction, bölgesel olarak yerleşmiş olan yağ birikimlerinin ultrasonik ses dalgaları aracılığıyla parçalanması işlemidir. Annelik estetiğinin işlemlerinde karın germe ile birlikte en sık kullanılan yöntemdir.

 • Gebelik sonrasında kişinin istediği kiloya ulaştıktan sonra en az 3 ay ile en fazla 1 sene içinde uygulanabilir.
 • Liposuction sayesinde bel, yanlar, sırt bölgesindeki fazla yağlar çıkarılmaktadır.
 • Doğum sonrası sarkmış, gevşemiş ve gebelik çatlaklarının olduğu alt karın bölgesi için bu işlem uygulanabilir. Fazla deri abdominoplasti ameliyatı ile alınmaktadır. Üst karın bölgesindeki deri sıkılaştırılır. Karın bölgesinin yeniden şekillendirilmesi sağlanır böylece.
 • Liposuction işlemiyle daha düz, fit bir karın ve bel görünümü kazanmak mümkündür.
 • Liposuction uygulaması sayesinde gıdı, iç bacak, kol, alt bacak bölgesindeki diyete ve egzersize karşı dirençli olan yağ fazlalıklarından kurtulmak mümkündür.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçerir?

Bu estetik işlemler kapsamında, bir dizi operasyon gerçekleştirilir. Karın germe işlemleri, meme büyütme yahut meme dikleştirme operasyonlarının yanı sıra yağ aldırma işlemleri ve vajina estetiği de yapılabilmektedir.

Kişilerde, annelik estetiğinin çerçevesinde gerçekleştirilen bu işlemler tek bir seferde gerçekleştirildiğinden daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. Bu işlemler, genel anestezi altında yapılır. Dolayısıyla hastalar, ağrı hissetmeden estetik operasyondan yararlanabilirler.

Annelik Estetiğinde Meme Operasyonları Nelerdir?

Zamanla büyüyen göğüsler, sırt ve bele baskı yapar. Bu nedenle ağrı oluşturur. Kıyafet seçimindeki zorlanma ya da aktivitelerin kısıtlanması gibi kişiye gündelik hayatta rahatsızlık veren sorunların giderilmesini amaçlar.

Memelerin birbirinden faklı duruma gelmesi durumunda aynı ve eşit görünmesi bu estetik müdahale sayesinde mümkündür. Memedeki fazla doku ve yağlar alınır ve işlem tamamlanır. Dikiş izleri memenin altı kısmında kalır. Dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Bir süre sonra deriyle aynı renge bürünür.

Annelik Estetiğinde Karın Germe Neden Yapılır?

Karın germe ameliyatı, doğum yapmış olan annenin gevşeyen ya da ayrılan karın kaslarını tekrar gerginleştirmek amacıyla yapılır.

Annelik estetiğinde, karın germe işlemi yapabilmek için çoğunlukla hastanın hamilelik öncesi kilosuna dönmesi gerekir. Eğer bu kiloya inemiyorsa bir miktar kilo vermesi beklenmektedir. Bu sayede karındaki gevşeklik azalır.

 • Bu işlem için en az 3 ay beklenmelidir.
 • Emzirme döneminde uygun değildir.
 • Karın germe işlemi için hastanın emzirmeyi kestikten sonra 1 sene beklemesinde fayda var.
 • Karın germe operasyonunda, göbek deliği altında meydana gelen sarkıklık çıkarılır. Karın bölgesindeki kas dokusu sıkılaşmış olur böylece.
 • Göbek deliği, bu germe işlemi ile birlikte yeniden konumlandırılır.
 • Hastada fıtık varsa işlem sırasında giderilmektedir. Kişi, bu sayede daha düz ve sıkı bir karına sahip olur.
 • Karın germe işleminde ameliyat izi sezaryen izinden biraz uzun bir iz şeklindedir. İç çamaşırı içinde kalır. Yaklaşık bir yıl içinde silinir.
 • Operasyon genel anestezi altında ve hastane ortamında uzman hekim tarafından gerçekleştirilir.
 • Kişi, ameliyat sonrası 1 gece hastanede yatmalıdır.
 • Yaklaşık 1-2 hafta sonrasında hafif tempolu sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.
 • Operasyondan 6 hafta sonra ağır olmayan egzersizlere başlayabilirsiniz.
 • Kişi, diyet ve sporuna dikkat etmelidir. Karın kaslarını kuvvetlendirse sonuçlar mükemmel olacaktır.

Annelik Estetiğinde Genital Bölge Estetiği Nedir?

Genital bölge estetik çözümleri kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Vajina daraltma işlemleri bu operasyonun başında gelir. Vajina daraltma işlemlerinde kişinin vajina arka kısmında kalan kas dokusu gerginleştirilir. Genital bölgede bulunan iç ve dış dudak yapıları onarılır; estetik işlemler bu aşamada yapılmaktadır.

Doğum sonrasında, vajinal kaslar genişler; buna bağlı olarak sarkar ve gevşer. Beraberinde idrar tutamama gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkar. Deformasyonu gidermek ve cinsel hayata olumlu katkıda bulunmak için vajina daraltma müdahaleleri yapılmaktadır.

Annelik Estetiği Öncesinde Kilo Vermek Gerekiyor Mu?

Operasyon öncesinde sağlıklı bir kiloda olmalısınız. Annelik estetiği, bir kilo verme işlemi değildir. Bu işlem sırasında bir miktar yağ alınır.

Ancak annelik estetiğini yaptırmadan önce doğum sonrası alınan kilonun çoğunu vermiş olunmalısınız. İşlem öncesi, ideal kilonuzun 25 kilo üstünde olursanız cerrahi müdahale için bu kilonun altına düşmeniz beklenir.

Annelik Estetiği Fiyatları 2024

Annelik estetiği birden fazla ameliyatı içerir. Hangisi veya hangileri sizin için gerekliyse o ameliyatlar doktor tarafından yapılmaktadır. Yani annelik estetiği fiyatları her kadın için farklı olacaktır. Annelik estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.